Masivní testování nezabralo, počty nakažených dál rostou. Nad rakouským experimentem se vznáší stín pochybností

Způsob řešení pandemie, ke kterému přistoupilo Rakousko, se zatím míjí účinkem. Země zvolila metodu částečného rozvolnění restrikcí, včetně otevřených škol a obchodů, v kombinaci s masivním permanentním testováním. Místo očekávaného útlumu šíření nákazy ale počet infekcí nadále roste. Lékaři upozorňují zejména na „znepokojivý nárůst“ obsazenosti lůžek intenzivní péče.

Pokud by se přitom rakouský model osvědčil, mohl by být návodem i pro řadu jiných zemí, včetně České republiky. Rakušané už 8. února částečně otevřeli školy a obchody, což kancléř Sebastian Kurz mimo jiné zdůvodnil tím, že tvrdý lockdown stejně nefunguje, protože ho lidé přestávají dodržovat. Místo nejtvrdších restrikcí vláda zavedla systém prakticky permanentního masivního testování, v jehož rámci mají lidé možnost nechat se zdarma otestovat například i v lékárnách. A výsledek?

Ačkoliv se během posledního týdne průběžně otestovalo 1,5 milionu Rakušanů a v počtu testů na den je Rakousko údajně světovým rekordmanem, za stejnou dobu obsadilo lůžka intenzivní péče 333 těžce nemocných pacientů s covidem. To je nejvyšší počet od poloviny ledna. Rakouští lékaři proto bijí na poplach.

Rakouská Společnost pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu (ÖGARI) v pondělí vydala prohlášení, v němž hovořila o „znepokojivém nárůstu“ obsazenosti rakouských jednotek intenzivní péče. I když je počet „covidových pacientů“ na těchto lůžkách oproti České republice stále zhruba čtvrtinový, za poslední týden jich přibylo o 14 %. I ministr zdravotnictví Rudolf Anschober proto v televizním vysílání mluvil o výrazném nárůstu. „V tomto vývoji dochází k silným regionálním výkyvům – zdá se, že zejména východní Rakousko je v tuto chvíli zasaženo více,“ uvedl Anschober. Mnozí rakouští odborníci se tak obávají, aby se kapacita lůžek intenzivní péče brzy nevyčerpala, podobně jako je takřka vyčerpaná v Česku. Rakousko zatím hlásí obsazenost zhruba třetinovou.

Otázkou ale především zůstává, proč se zatím v počtu těžce nemocných a hospitalizovaných neprojevilo masivní testování, započaté už v prvním únorovém týdnu. V Rakousku se testují děti prvního stupně základní školy, který je otevřený, minimálně třikrát týdně, na dalších stupních se střídavou výukou se testuje dvakrát za týden. K tomu se přidávají podniky, úřady, každý Rakušan má možnost zdarma se nechat otestovat v lékárně, a to nejméně pětkrát za měsíc. Od tak rozsáhlého testování, probíhajícího prakticky permanentně, si vláda slibovala, že každý den „vytáhne“ z populace množství infikovaných a zbrzdí nebo dokonce zastaví šíření infekce i bez tvrdého lockdownu.

Rakousko patří v počtu testovaných na covid-19 ke světovým premiantům.
sinfin.digital