Rakušané řeší obří skandál s českými jablky. Podvodníci je vydávali za rakouská

Někteří rakouští obchodníci prodávali celé roky česká jablka jako rakouská. V Rakousku, tradičně hrdém na spotřebitelský patriotismus svých obyvatel, se jedná o zvlášť zavrženíhodný podvod. Čeští ovocnáři ale svým rakouským kolegům závidí, s jakou rychlostí a razancí se úřady s podvodníky vypořádaly.

Rakousko je zemí, v níž mají dovozci potravin ze zahraničí velmi těžké postavení. Rakušané totiž ve velké většině dávají přednost domácím potravinám, systém podpory domácích výrobců a zemědělců posiluje i stát a jednotlivé spolkové země. A to například tím, že řada škol či mateřských školek odebírá potraviny pro školní obědy či svačiny přímo od „biofarem“ v okolí. Politik, který by při každé sebemenší příležitosti nevyzdvihl kvalitu domácí produkce nad dovozem, by si kopal politický hrob.

O to větší zklamání vyvolalo mezi některými Rakušany odhalení obřího podvodu, v němž kromě jiného figurují i česká jablka. Rakouská finanční policie při obsáhlé razii odhalila, že někteří rakouští velkoobchodníci se zeleninou ve velkém podváděli a okrádali spotřebitele formou vydávání dovezeného ovoce, zejména právě jablek, za rakouské. Na záměně vydělali obrovské peníze.

Dnešní standardy nemůžeme aplikovat na minulost, jinak skončíme u neandertálců, varuje Bárta

sinfin.digital