Rambler vs. Nginx: Ruským byznysem hýbe kauza, která odráží pnutí v Putinově ekonomice

Ruským byznysovým světem hýbe kauza Rambler vs. Nginx. Nakolik je spor paradoxní, je vidět z faktu, že se k němu vedle představitelů internetových společností mail.ru či Yandex cítil potřebu kriticky vyslovit i šéf Sberbanku German Gref. V jeho případě nejde jen o „řadového“ ředitele jedné ze státních bank, nýbrž o člověka, který prakticky napsal Vladimiru Putinovi jeho reformní program zkraje jeho vlády a který, byť již není ministrem ekonomického rozvoje, má stále velmi silné slovo. Gref však není pouze jedním z nejschopnějších ruských manažerů, ale také představitel nové ekonomiky v rámci ruské nejvyšší sféry, která je založená na moderních technologiích. Aktuální kauza je tak do značné míry i sporem dvou tváří ruské ekonomiky.  

O co ve sporu vlastně jde? Prakticky o nic jiného než o to, že se jedna společnost rozhodla ovládnout druhou. V tomto případě firma Lynwood Investments CY Ltd. Alexandra Mamuta (ten vlastní, stejně jako Sběrbank, 46,5 % Rambleru) vznesla jménem Rambleru nároky na vlastnická práva webového serveru Nginx. Ten měl být podle obžaloby založen v roce 2002, kdy jeho auto Igor Sysojev pracoval ve společnosti Rambler. Ta nyní tvrdí, že kód vznikl v pracovní době a Nginx tedy patří jí.

Člověk asi nemusí být přímo odborníkem na technologie či na ruské obchodní právo, aby se dovtípil, že celý nárok je poněkud prapodivný. I kdyby tomu tak bylo a Nginx byl zakládán v pracovní době, jen stěží by něco takového dávalo nárok na vlastnictví celé myšlenky. Lidé, kteří stáli v době vzniku webu Nginx v čele společnosti, přitom kategoricky odmítli, že by kdy Rambler jakkoli podobnou platformu rozvíjel. Zarazí už jen to, že si v Rambleru na „svůj“ majetek vzpomněli až po tolika letech, ve chvíli, kdy Sysojev a jeho společník prodal svoji službu americké společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.

Půr: Dotace na elektromobily jsou asociální zrůdnost. Pro Babiše by měly být varováním

sinfin.digital