Rasisté z Virginie mohou začít litovat. Po protestech ztrácí práci, zříká se jich rodina

Info.cz, abe

15. 08. 2017 • 00:58

Demonstrující většinou na protestních akcích mají zakrytý obličej a vědí dobře proč. Svoji identitu ovšem neskrývali nacionalisté, kteří o víkendu pochodovali v americkém Charlottesvillu. A mnohým se to nevyplácí. Twitterový profil Yes, You’re Racist (Ano, jsi rasista) pomáhá díky fotografiím z akce odhalovat totožnost demonstrantů krajní pravice. Minimálně jeden z nich už kvůli tomu přišel o zaměstnání, dalšího se rodina zřekla.

V Charlottesville o víkendu pochodovala skupina nacionalistů a členů Ku-klux-klanu, kteří ve městě ve státě Virginia protestovali proti odstraňování konfederačních symbolů. Spor vzniknul kvůli vlajce s konfederačním křížem, symbolu občanské války z let 1861 – 1865, která vyvrcholila zrušením otroctví. V Charlottesvillu navíc pravicoví demonstranti protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku.

Demonstranti třímali pochodně, vlajky s hákovým křížem a další věci s nacistickou tématikou. Při střetech s anti-rasistickými demonstranty zemřeli celkem tři lidé. Twitterový účet Yes, You’re Racist se nyní snaží prostřednictvím fotografií z demonstrací identifikovat ty, kteří rasistická hesla vykřikovali. A s pomocí veřejnosti se jim to celkem daří.

Jedním z prvních odhalených se stal Cole White z Kalifornie. Když jeho vedoucí z restaurace Top Dog zjistil, že White se účastnil nacistického pochodu, okamžitě ho podle webu Business Insider propustil. „To, co se dělo v Charlottesville, naše firma Top Dog nijak nepodporuje. Věříme v osobní svobodu,“ uvedl zástupce firmy.

A White není jediným, kdo na svou fašistickou angažovanost doplatil. Dalším z řady ztotožněných pravicových protestujících byl Peter Tefft. Jeho rodina se ho následně oficiálně zřekla. „Nevíme, kde přišel k takovým názorům. Z domu je ale nemá. Na našich rodinných setkáních ho ale už nechceme vidět,“ uvedl Tefftův otec. Jeho synovec dodává, že z Petera se stal „maniak, kterého se bojí“.

Od víkendových incidentů se začaly distancovat i firmy, které nechtějí být s nacionalistickým řáděním spojované. Ohradil se například výrobce pochodní Tiki, které demonstranti při pochodu drželi. „Firma Tiki není nijak spojená s akcí, která se uskutečnila v Charlottesvillu a jsme velmi zarmoucení a zklamaní. Nepodporujeme způsoby, jakým byly naše pochodně použité. Slouží k tomu, aby spojovali při oslavách přátele a známé na dvorcích a v zahradách,“ uvedla firma v oficiálním prohlášení. 

SDÍLET