Reality show, nebo příprava na válku? Svět řeší, co může znamenat Trumpovo temné varování

Info.cz, adk

07. 10. 2017 • 00:25

Nejistotu mezi novináři vyvolal americký prezident Donald Trump, když ve čtvrtek při příležitosti setkání s vysokými armádními důstojníky mluvil o „klidu před bouří“. Co tím myslel, nevysvětlil. Svá slova ale úplně stejně zopakoval i v pátek. Není jasné, jestli prezident skutečně mluví o případné válce, nebo třeba jen napíná a „trestá“ neoblíbená média.

„Víte, co tohle představuje? Možná je to klid před bouří,“ pronesl Trump krátce před večeří s důstojníky a jejich partnerkami, kterou v Bílém domě hostil. Když se ho zmatení novináři ptali, co tím myslí, odpověděl opět mlhavě. „Řeknu vám to takhle. Máme tady nejlepší lidi z armády. A budeme mít skvělý večer, díky, že jste přišli,“ pravil a dodal, že co svými slovy opravdu myslel, žurnalisté teprve zjistí.

Trump stejná slova o klidu před bouří použil i na následném pátečním tiskovém brífinku v Bílém domě.

Analytik CNN Chris Cillizza nastiňuje hned několik možností, na které mohl Trump narážet. V poslední době se vyhrotilo napětí mezi USA a Severní Koreou. Trump minulý týden tweetem řekl ministru zahraničí Rexi Tillersonovi, že jen plýtvá časem, když se snaží s „malým rakeťákem“ vyjednávat. Rakeťákem přitom myslel severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Druhou možností jsou spory s Íránem kolem jeho jaderného programu. Očekává se, že Trump příští týden vypoví dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Írán se v pátek vyjádřil, že je ochotný o svém raketovém arzenálu jednat.

Trump mohl myslet také tzv. Islámský stát, který v poslední době nabral v Sýrii druhý dech a dobyl zpět některá ztracená území. Situace v zemi je podle Červeného kříže nejhorší od loňského prosince, kdy vládní jednotky dobyly s podporou Ruska Aleppo.

Ve skutečnosti však není jasné, co Trump myslel a zda tím nenaznačoval například jen další vyostření své osobní války s médii, nebo novinky ve vyšetřování ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb.

„Velká část Trumpových zkušenosti z doby před kandidaturou, spočívá v roli televizní hvězdy a producenta. Tam je vždy cílem utápět diváka v dramatu. Dělat co se dá, aby lidi sledovali i další díl. Cliffhangery jsou nejlepším způsobem, jak to udělat. Fanoušci Dallasu v 80. letech strávili měsíce čekáním na odhalení, kdo zabil J.R. Fanoušci Hry o trůny čekali se zatajeným dechem, jestli je Jon Sníh živý, nebo mrtvý,“ nastiňuje Cillizza známý způsob, jakým Trump aktuálně buduje napětí.

Trump podle analytika pracuje s úplně stejným scénářem. „Jen není jisté, jestli si uvědomuje rozdíl mezi televizním pořadem a diplomacií. Tohle není reality show a Trump není producent, který ovládá všechny hráče. Jeho slova mohou mít velice reálné dopady,“ dodává Cillizza s tím, že i kdyby prezident jen zvyšoval napětí, není jasné, jestli jeho hru Írán, Severní Korea a další pochopí.

SDÍLET