Reality show, nebo příprava na válku? Svět řeší, co může znamenat Trumpovo temné varování

Nejistotu mezi novináři vyvolal americký prezident Donald Trump, když ve čtvrtek při příležitosti setkání s vysokými armádními důstojníky mluvil o „klidu před bouří“. Co tím myslel, nevysvětlil. Svá slova ale úplně stejně zopakoval i v pátek. Není jasné, jestli prezident skutečně mluví o případné válce, nebo třeba jen napíná a „trestá“ neoblíbená média.

„Víte, co tohle představuje? Možná je to klid před bouří,“ pronesl Trump krátce před večeří s důstojníky a jejich partnerkami, kterou v Bílém domě hostil. Když se ho zmatení novináři ptali, co tím myslí, odpověděl opět mlhavě. „Řeknu vám to takhle. Máme tady nejlepší lidi z armády. A budeme mít skvělý večer, díky, že jste přišli,“ pravil a dodal, že co svými slovy opravdu myslel, žurnalisté teprve zjistí.

Mediální válka mocností. Rusku se nelíbí kritika stanice RT, chystá odvetu proti americkým médiím

Trump stejná slova o klidu před bouří použil i na následném pátečním tiskovém brífinku v Bílém domě.

Analytik CNN Chris Cillizza nastiňuje hned několik možností, na které mohl Trump narážet. V poslední době se vyhrotilo napětí mezi USA a Severní Koreou. Trump minulý týden tweetem řekl ministru zahraničí Rexi Tillersonovi, že jen plýtvá časem, když se snaží s „malým rakeťákem“ vyjednávat. Rakeťákem přitom myslel severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Kim odpálí raketu, která může zasáhnout USA, varuje ruský poslanec. V KLDR mu ukázali výpočty

Druhou možností jsou spory s Íránem kolem jeho jaderného programu. Očekává se, že Trump příští týden vypoví dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Írán se v pátek vyjádřil, že je ochotný o svém raketovém arzenálu jednat.

Trump mohl myslet také tzv. Islámský stát, který v poslední době nabral v Sýrii druhý dech a dobyl zpět některá ztracená území. Situace v zemi je podle Červeného kříže nejhorší od loňského prosince, kdy vládní jednotky dobyly s podporou Ruska Aleppo.

Brněnský politik označil muslimy za příživnické slimáky. Pro takové v ČSSD nemáme místo, vzkázal mu Zaorálek

Ve skutečnosti však není jasné, co Trump myslel a zda tím nenaznačoval například jen další vyostření své osobní války s médii, nebo novinky ve vyšetřování ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb.

„Velká část Trumpových zkušenosti z doby před kandidaturou, spočívá v roli televizní hvězdy a producenta. Tam je vždy cílem utápět diváka v dramatu. Dělat co se dá, aby lidi sledovali i další díl. Cliffhangery jsou nejlepším způsobem, jak to udělat. Fanoušci Dallasu v 80. letech strávili měsíce čekáním na odhalení, kdo zabil J.R. Fanoušci Hry o trůny čekali se zatajeným dechem, jestli je Jon Sníh živý, nebo mrtvý,“ nastiňuje Cillizza známý způsob, jakým Trump aktuálně buduje napětí.

Největší překvapení voleb? Nemají ústřední téma, není jím ani Babiš, říká sociolog Herzmann

Trump podle analytika pracuje s úplně stejným scénářem. „Jen není jisté, jestli si uvědomuje rozdíl mezi televizním pořadem a diplomacií. Tohle není reality show a Trump není producent, který ovládá všechny hráče. Jeho slova mohou mít velice reálné dopady,“ dodává Cillizza s tím, že i kdyby prezident jen zvyšoval napětí, není jasné, jestli jeho hru Írán, Severní Korea a další pochopí.

SDÍLET
sinfin.digital