„Revoluce skončila po prvním výstřelu.“ Válka ze Syřanů vysála touhu po změně režimu

Přestože v některých oblastech Sýrie se boje dostávají do své nejsilnější fáze, v Damašku už zbraně utichly a život se pomalu vrací do normálu. Velká očekávání, kterých byli Syřané během Arabského jara plní, se ale v období krvavé války rozplynuly. O náladách obyvatel v Damašku, kde převládá zoufalství a rezignovanost nad budoucím vývojem země, informoval server Middle East Eye.

Na první známky toho, že šest let trvající syrské válce dochází dech, jsou viditelné už při překračování syrsko-libanonské hranice. Ještě před rokem tu bylo osm kontrolních stanovišť, na kterých vojáci kontrolovali cestovní doklady a prohledávali auta. Teď jsou na hranici, která leží 50 kilometrů od hlavního města Damašku, kontrolní stanoviště jen tři.

Boje v Sýrii jsou nejhorší za poslední měsíce. Odnášejí to civilisté, kteří už nemají kam utéct

V syrské metropoli je situace podobná. Polovina kontrolních stanovišť zmizela, což podle místních omezilo dopravní zácpy a život se pomalu začíná vracet k normálu. Obyvatelé mají navíc přístup k elektrické energii 12 hodin denně, což je v porovnání s loňskem, kdy elektřina nebyla k dispozici téměř vůbec, velký pokrok. Zmizely i dlouhé fronty na bomby s plynem, díky kterému mohli lidé v době bojů vařit. Ať lidé podporují režim Bašára Asada nebo ne, jsou vděční, že se situace zklidnila.

Obyvatelé Damašku nebyli nikdy striktně rozděleni na dva tábory – pro nebo proti Bašáru Asadovi. Někteří byli nerozhodnutí nebo politiku vůbec neřešili. Válku se zapojením cizích armád ale nechtěl nikdo. Přesně v to se ale prodemokratické demonstrace v roce 2011 proměnily. Obyvatelé a političtí aktivisté, kteří tehdy vyráželi do ulic ve snaze svrhnout Asada, už politiku přestávají řešit.

„Ještě před dvěma roky jsem se o politiku zajímala. Teď už mě nezajímá,“ říká asi 30letá Syřanka, která ze země odjela. Do Sýrie se však vrací navštěvovat rodiče. „To, co lidé před pár lety chtěli, nefungovalo,“ říká s tím, že následné ztráty způsobené válkou byly příliš velké. „Lidé jen chtějí pro sebe a své blízké mír,“ dodává. Myšlení lidí se podle ní změnilo.

Koalice ANO a ODS by vážně ohrozila směřování Česka, říkají Mladí evropští federalisté z ČR

„Lidé už se nezajímají o budoucnost země. Kouří vodnici a žijí jen pro daný okamžik. Já to cítím stejně,“ říká pro server Middle East Eye Syřanka, která pracuje jako tlumočnice. Nejvíc jí trápí to, jak bude po válce vypadat syrská společnost. „Boj může skončit, ale nenávist tu bude po mnoho let. Lidé na obou stranách jsou naštvaní. Obě strany se z násilí navzájem obviňují. Pokud jde o mě, revoluce skončila, když byl vypálen první výstřel,“ dodává.

Válka, kterou v roce 2011 zažehly protiasadovské demonstrace, si dle různých odhadů vyžádala přibližně 330 až 500 tisíc obětí. Přesné číslo je nemožné zjistit. Poměr sil na syrském bojišti změnilo Rusko, které od roku 2015 poskytuje vojenskou podporu režimu prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda spolu s Ruskem bojuje proti Islámskému státu, radikálům s vazbami na Al-Káidu a několika povstaleckým skupinám. V posledních týdnech se armádě daří vytlačovat IS z území v centrální a východní Sýrii. Kromě syrské armády proti radikálům z IS v Sýrii bojují také arabsko-kurdské síly SDF, které ze vzduchu podporuje mezinárodní letecká koalice pod vedením Spojených států.

 

SDÍLET
sinfin.digital