Říká mu Bibi a radí mu přibrzdit se stavbou osad. Jaký bude vztah Trumpa a Netanjahua?

Eliška Kubátová

15. 02. 2017 • 22:02

Prezident Donald Trump se poprvé po svém nástupu do křesla amerického prezidenta sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Schůzku s napětím sledovali jak zahraničněpolitičtí odborníci, tak především státy Blízkého východu. Spojené státy, které s Izraelem po desetiletí udržují velmi přátelské vztahy, totiž hrají roli klíčového hráče v řešení izraelsko-palestinského konfliktu a na půdě OSN židovský stát dlouhodobě brání. Silně proizraelská rétorika zaznívala i úst Donalda Trumpa během jeho předvolební kampaně. Přestože v posledních dnech začal svou výraznou podporu některých kroků izraelské vlády mírnit, zdá se, že vztahy Spojených států a Izraele jsou na dobré cestě. Během tiskové konference po dnešním jednání obou státníků Trump o Netanjahuovi familiárně mluvil jako o „Bibim“ a potvrdil svá slova z počátku týdne, podle kterých by řešení izraelsko-palestinského konfliktu nemuselo nutně zahrnovat vznik samostatného palestinského státu. 

„Znamená to radikální odklon od americké zahraniční politiky za poslední tři prezidenty, protože od George W. Bushe byla oficiální pozice Spojených států taková, že jediným řešením konfliktu by byl vznik palestinského státu,“ vysvětluje pro INFO.CZ analytička a odbornice na Izrael a Blízký východ Irena Kalhousová s tím, že takzvané „dvoustátní“ řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelci je obecně vnímáno jako ideál a žádná ze stran za posledních 15 let nepřišla s lepším nápadem.

Odklon od této politiky považuje za nebezpečné především Palestina. Generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny a bývalý vyjednavač izraelsko-palestinského mírového procesu Saeb Erekat dokonce označil jakékoliv snahy zpochybnit americkou podporu dvoustátního řešení za „pohromu a tragédii pro Palestince i Izraelce“. Současný systém, kdy Palestina funguje v rámci Izraele, považuje za „apartheid“, který v 21. století nemá co dělat.  

Donald Trump na tiskové konferenci také ujistil, že Spojené státy budou usilovat o nastolení míru mezi Izraelci a Palestinci. Že ho izraelsko-palestinský konflikt zajímá dal nový šéf Bílého domu najevo už tím, že hlavním vyjednavačem míru na Blízkém východě jmenoval svého zetě Jareda Kushnera. „Pokud do této funkce jmenoval svého zetě, kterému pravděpodobně přeje úspěch, bude muset z některých ostrých prohlášení vycouvat, protože Amerika musí být alespoň zdánlivě nestranná, pokud mají ta jednání vůbec začít, natož uspět,“ říká analytička.

Z některých „ostrých prohlášení“ Trump začal ustupovat už v průběhu posledních dnů a lehká kritika na účet Tel Avivu zazněla i dnes – Trump svému protějšku doporučil, aby se při výstavbě osad na palestinském území „držel malinko zpátky“. V průběhu předvolební kampaně přitom Izrael v jeho počínání podporoval, před pár dny ale obrátil.

„Už minulý týden dal izraelským novinám rozhovor, kde pár nadšených Trumpovců v Izraeli zklamal, protože kritizoval výstavbu osad na Západním břehu a zpochybnil jeho původně prosazovaný plán, že přestěhuje americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Takže to vypadá, že začíná být víc pod vlivem pragmatických hlasů, než byl dřív,“ myslí si Kalhousová.  

Prohlášením, že by zvážil přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, Trump šokoval svět během předvolební kampaně. Jeruzalém je totiž v rozporu s mezinárodním právem okupován Izraelem od roku 1967 a jako na hlavní město si na něj dělají v posledních desetiletích i Palestinci. Ambasádu tak zde nemá ani jeden stát světa a pro arabský svět je to velmi emotivní téma.

„Případné stěhování ambasády by zřejmě znamenalo poměrně ostrou diplomatickou reakci Palestinců i arabských zemí. Jeruzalém považují za budoucí hlavní město Palestiny, měli by proto pocit, že Amerika předjímá výsledky jednání. Nutno ale říct, že pokud by se ambasáda měla stěhovat, tak to bude do západní části Jeruzaléma, která zůstane izraelská, ať mírová jednání dopadnou jakkoliv,“ vysvětluje Kalhousová. Během dnešní tiskové konference však Donald Trump ke stěhování ambasády nijak nevyjádřil.

Během tiskové konference bylo zjevné, že k sobě mají Trump s Netanjahuem poměrně blízko – americký prezident hostovi z Izraele neřekl jinak než Bibi, připomněl, že se znají dlouhou dobu, a označil ho za „inteligentního muže a velkého vyjednavače“. Podle Kalhousové si jsou oba státníci názorově blíž, než byl Netanjahu s Obamou. Spojuje je především zdůrazňováním nacionalismu, který upřednostňují před spoluprací v rámci mezinárodních institucí, ale i určitá populistická rétorika.

„Za Obamy byly vzájemné vztahy skvělé. Jediné, co tam nefungovalo, byla osobní chemie mezi Netanjahuem a Obamou, ale po vojenské nebo obchodní stránce ty vztahy byly extrémně dobré. Co za nové administrativy pravděpodobně změní, bude větší přátelství na osobní bázi mezi Donaldem Trumpem a Benjaminem Netanjahuem. Ale to si přeje především Netanjahu. Zda k tomu skutečně dojde, se teprve uvidí,“ tvrdí Kalhousová.

 

SDÍLET