Rio de Janeirem otřásá tvrdá válka s gangy. O kousek vedle ale hrají Guns´n´Roses a Bon Jovi

Zbloudilé kulky v ulicích, vrtulníky a pěchota. Tak v pátek odpoledne začal zásah brazilské armády v chudinské čtvrti Rocinha, která se nachází nedaleko centra druhého největšího brazilského města a která je dlouhodobě ovládána drogovou mafií. Rozsáhlá bezpečnostní akce, která má zpacifikovat znesvářené gangy a obnovit ve městě pořádek, na čas zcela ochromila život v jižní části Ria. V místech ale i tak už několikátý den probíhá jeden z největších rockových festivalů na světě.

„Rio je ve válce,“ říká na videu, které sdílí na sociálních sítích, Brazilka Juliana. „Lidi, všude kolem tu létají vrtulníky a je slyšet střelbu,“ pokračuje a vrhá se do náruče svému příteli, který ji přišel vyzvednout k fitness centru.

V pátek odpoledne odstartovala rozsáhlá ozbrojená akce, na které se podílí armáda a kterou posvětila brazilská vláda. Její cíl je jediný: uklidnit situaci v jednom z nejnepokojnějších měst na světě. Trvalé napětí zde způsobují kriminální gangy, které plně ovládají několik chudinských čtvrtí ve městě. Místní policii se je nedaří zpacifikovat, naopak v posledních měsících jejich převaha roste. Může za to i nedostatek policistů, na jejichž výplaty nejsou kvůli skomírající ekonomice peníze.

Merkelová, Zelení nebo nikdo. Mladí Berlíňané stále váhají, koho v německých volbách podpořit

Jednou z takových oblastí je favela Rocinha, kde žije odhadem asi 100 tisíc lidí a která se nachází jen deset kilometrů vzdušnou čarou od slavné pláže Copacabana. Už týden tu pokračují vážné nepokoje, které způsobila válka drogových gangů.

Zásah armády ochromil jižní část města a na čas uzavřel hlavní tunel spojující centrum s dalšími částmi metropole, provoz na hlavních silnicích zcela ustal a přestalo se vyučovat ve škole. Podle informací brazilských médií zůstává situace i nadále vážná. Několik lidí bylo zatčeno, ale šéfové gangů se stále skrývají uvnitř favely.

„Nasadili jsme nejlepší muže, co máme,“ uvedl ministr bezpečnosti Roberto Sá. „Naše složky jsou trénované a mají zkušenosti z několikaletého boje například na Haiti.“

Latinská Amerika se třese před „narkoteroristy.“ Jsou horší než Islámský stát

Podobná razie proběhla už na začátku srpna a byla součástí větší operace, která by měla v Rio de Janeiru trvat až do konce příštího roku. Ve městě bylo v první půlce roku zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009, včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce. Od začátku roku tu přišla o život více než stovka policistů.

Zásah ozbrojených složek mnohé místní nepřekvapil. „Už jsem něco takového viděl několikrát a docela jsem si zvykl,“ popsal brazilským novinářům čtyřiatřicetiletý elektrikář Carlos, který žije v jižní části Rocinhy. Spolu s trojicí přátel nástup armády sledoval od plastového stolu v místní prodejně chlazených nápojů. „Dole na pláži Ipanema lidí popíjejí pivo a sledují krásné dívky v plavkách. My se tady díváme na vojáky v obrněných vozech,“ žertoval.

O tom, že život pokračuje v běžných kolejích i v dalších částech města, svědčí i probíhající světový festival Rock in Rio, který pravidelně navštěvuje kolem milionu hudebních fanoušků z celého světa. Včera na pódiu vystoupily kapely, jako jsou Bon Jovi, Aerosmith nebo Def Leppard. V sobotu následovaly Guns´n´Roses nebo The Who.

SDÍLET
sinfin.digital