Roztržka na spadnutí? Po střelbě v Istanbulu pálí Západ i Turecko ostrými

Na jedné straně se objevují v Německu zprávy o tom, že oběti masakru na diskotéce Reina jsou pro prezidenta Recepa Erdogana pouze druhořadé, protože slavily silvestr v rozporu s islámskými tradicemi, které zastává. Provládní turecká média se zase ostře opřela do Spojených států, některé listy je dokonce považují za hlavního viníka.

Den po novoročním útoku na diskotéku Reina v Istanbulu houstne atmosféra. Oběti střelce zůstávají tichou připomínkou novoroční tragédie, pachatel zločinu stále uniká spravedlnosti. O politickém viníkovi v mezičase spekulují média, která se postarala o poprask.

K útoku se přihlásil Islámský stát, pachatel měl možná komplice

Deník Yeni Akit, který je velmi blízký prezidentovi Recepu Erdoganovi a jeho straně, vyšel v pondělí druhého ledna s šokující úvodní stranou. „Podezřelým je Amerika,“ hlásá titulek zabírající většinu strany. Některá další média pak střelbu přičítají na vrub některým členským státům Evropské unie či Severoatlantické alianci.

Ve stejném duchu se prostřednictvím svého Twitteru vyjadřuje novinář a poslanec za AKP Samir Tayyar. Ten dává do spojitosti Kurdskou stranu pracujících, organizaci FETÖ a americkou tajnou službu CIA. Všechny subjekty pak považuje za viníky novoročního teroru.

FETÖ

Informace o údajné existenci organizace zvané FETÖ (Fethullahci Terör Örgütü) se v tureckých sdělovacích prostředcích poprvé vyskytly po červencovém neúspěšném pokusu o puč. Média, především ta blízká vládní Straně spravedlnosti a rozvoje, tvrdí, že jde o teroristy stojící za pokusem o převrat, jejichž cílem je destabilizace Turecka. Údajným vůdcem organizace by měl být duchovní Fetullah Gülen, který žije od devadesátých let v USA. Kazatel opakovaně existenci organizace a jakékoliv zapojení své osoby do pokusu o puč odmítá.

Teorie o propojení Ameriky, Kurdů a FETÖ přináší i další deník blízký Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Erdogana. Yeni Safak zmíněné subjekty viní ze vzájemné spolupráce při nepovedeném puči z července loňského roku, odvolává se přitom na policejní zprávu.

Pozadu nezůstávají ani západní média, která naopak kritizují Recepa Erdogana. Podle Weltu jsou pro něj oběti atentátu pouze druhořadými lidmi. Deník tak naráží na skutečnost, že zavraždění vyrazili slavit silvestra, což je v rozporu s islámskými tradicemi.

Němečtí redaktoři zároveň tvrdí, že pár dní před atentátem opakovaně v médiích vyšla upozornění, aby lidé Nový rok neslavili. „Poslední varování. Neslavte Nový rok!,“ hlásal například titulek na přední straně pátečního vydání Milli Gazete.

Na diskotéce zemřel i přeživší bombového útoku u stadionu Besiktase Istanbul.

Proti silvestrovskému veselí se vyslovilo rovněž Prezidium pro náboženské zvyklosti v pátečním poselství, rozeslaném do mešit v Turecku i zahraničí. „Pro věřící se nesluší, aby se poslední den roku věnovali nelegitimním praktikám, neslučitelným s našimi tradicemi, které nikomu a ničemu neprospívají. Je to k zamyšlení, pokud první hodiny nového roku tráví lidé ve víru silvestrovských oslav vycházejících z tradice jiné kultury,“ stojí v prohlášení.

Mlčení zatím zachovávají evropští a američtí politici. Ti vyjádřili svou soustrast obětem a pozůstalým po nedělním útoku, nikdo z nich se ovšem doposud nevyjádřil k obviněním tureckých médií.

SDÍLET
sinfin.digital