Ruiny a prach. Podívejte se, jak teď vypadá východní Aleppo

Info.cz

14. 12. 2016 • 12:02

Bitva o Aleppo je u konce. Syrská vláda se s povstalci dohodla na příměří a evakuaci, zatím k ní ale nedošlo. Svědci z místa navíc hlasí, že boje navzdory tvrzení Damašku neustaly. Ve východní části města, kterou doteď kontrolovali rebelové, zůstávají i tisíce civilistů. V jakých podmínkách přežívají, ukazují nové záběry z dronu. Pořídila je opoziční aktivistická skupina AMC.

Evakuace povstalců a obyvatel z posledních bašt rebelů ve východní části syrského Aleppa dosud nezačala. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s tím, že důvod není známý. Podle agentury Reuters rebelové z prostojů obvinili šíitské milice bojující po boku vládních sil. Z města jsou i přes příměří hlášeny boje; z porušení klidu zbraní se vzájemně obviňují obě strany. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že odpor povstalců podle něj ustane do tří dnů.

Moskva, která je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, také oznámila, že východní Aleppo za posledních 24 hodin opustilo celkem 6000 lidí, včetně 2000 dětí. Zbraně podle ruského ministerstva obrany složilo 366 rebelů, kteří vzápětí přešli do vládou kontrolované části druhého největšího syrského města.

Podle televizní stanice Orient TV není vyloučeno, že evakuace, na nichž se v úterý dohodla opozice s Damaškem, začnou až ve čtvrtek. „Íránské milice vracejí lidi zpět," citoval Reuters jednoho z představitelů povstalců. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obvinil z obstrukcí při evakuaci syrskou vládu a další skupiny.

SDÍLET