Rusko chystá největší cvičení od studené války. K hranicím Evropy může vyslat až 100 tisíc vojáků

Info.cz, ekb

V době, kdy atmosféra ve vztazích Ruska se Západem houstne, Moskva plánuje cvičení megalomanských rozměrů. Odstrašující akce, která se za měsíc odehraje nedaleko hranic východní Evropy, by se mělo účastnit kolem 100 tisíc vojáků. Velkolepá ukázka moci, kterou budou státy NATO bedlivě sledovat, by podle odborníků mohla být největším vojenským cvičením od konce studené války.

Vojenské cvičení s názvem Západ 17 se bude konat 14. až 20. září na území Ruska, Běloruska a Kaliningradu. První ruští vojáci by však do Běloruska měli dorazit už v polovině srpna. Přestože Moskva udává čísla mnohem nižší (13 tisíc), podle analytiků by se cvičení mohlo účastnit kolem 100 tisíc vojáků.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Rusko pořádá obří vojenskou akci v době, kdy jsou vztahy se Spojenými státy na ostří nože. Kvůli údajnému vměšování do prezidentských voleb Spojené státy na Rusko začátkem srpna uvalily sankce a pozadu nezůstala ani Moskva, která na oplátku snížila počet amerických diplomatů v zemi. Rusko však vojenské cvičení vykresluje jako pravidelnou událost, která byla naplánovaná dlouho před americkými sankcemi.

Cvičení nenechává Severoatlantickou alianci chladnou, žádné odvetné manévry podél ruských hranic ale NATO podle svého velitelství v Bruselu nechystá. „NATO bude cvičení Západ 17 pozorně sledovat, žádné větší cvičení ale neplánujeme,“ uvádí NATO.

3521402:article:true:true:true

Země Severoatlantické aliance, které s Ruskem a Kaliningradem sousedí, však v polovině září lehký spánek mít nebudou. Během červencové návštěvy Estonska americký viceprezident Mike Pence Tallinnu nabídl, že zde může Washington umístit americký systém protiraketové obrany Patriot a v době cvičení navýšit počet amerických vojáků rozmístěných ve východoevropských zemích.

Remek údajně o předčasný konec v Moskvě nepožádal. Z Ruska odjede až po návštěvě Zemana

Obavy států východní Evropy z případného útoku jsou podle ruského zbrojního analytika Igora Sutjagina bezpředmětné. „Existují jednodušší způsoby, jak spáchat sebevraždu,“ říká podle deníku The Gurdian.

SDÍLET
sinfin.digital