Rusko-íránské sbližování pokračuje. Moskva dodá zbraně za miliardy

Teherán má zájem o tanky, dělostřelecké systémy a leteckou techniku. Rusko je pro něj přirozeným partnerem a mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu, díky které padly sankce z minulosti, vytváří pro obchody potřebný prostor.

Teherán je připravený utratit za modernizaci armády přibližně deset miliard dolarů (přes 250 miliard korun). Zájem má o tanky T-90, dělostřelecké systémy, helikoptéry a letadla. Podle agentury RIA to uvedl předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu.

O možné zbrojní dohodě v Íránu jednala ruská parlamentní delegace. Řeč ale byla i o užší hospodářské a regionální spolupráci.

Moskvu a Teherán pojí úzké vazby a obě země rovněž podporují syrského prezidenta Bašára Asada. Letos v dubnu Rusko začalo s dodávkou protiletadlového systému S-300. Smlouva byla sice podepsána před devíti lety, její naplňování ale vázlo kvůli mezinárodním sankcím a zbrojnímu embargu.

Změnu přinesla průlomová dohoda v roce 2015, kdy se Teherán domluvil s pěti velmocemi s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie) a Německem. Přistoupil tehdy na omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení sankcí.

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital