Rusko má novou migrační politiku: Láká do země krajany i cizince, kteří ukáží loajalitu

26. 10. 2018 • 12:19

Ruská vláda schválila novou koncepci migrační politiky, která má do země přilákat hlavně krajany žijící v zahraničí a ruskojazyčné cizince, ale i všechny ostatní, kdo projeví loajalitu vůči Ruskua ochotu integrovat se do ruské společnosti. Napsal to dnes list Kommersant s odvoláním na své zdroje v ruské vládě. Novela přistěhovaleckého zákona prý už jen čeká na vyjádření prezidenta Vladimira Putina.

Prvním krokem je podle ruského listu nové znění zákona o občanství, který v minulých dnech v prvním čtení schválila Státní duma. Návrh zplnomocňuje hlavu státu, aby z humanitárních důvodů rozhodla o kategoriích lidí s právem na zjednodušenou proceduru udělení ruského občanství. Bude se týkat osob z neklidných regionů a lidí, kteří jsou z politických či jiných důvodů ve svých zemích pronásledováni.

Kommersant napsal, že novela zákona je mimo jiné reakcí na situaci na Ukrajině. Umožní ale i snadnější udělování občanství lidem žijícím v Podněstří, vzpurné ruské enklávě v Moldavsku, nebo v pobaltských státech. Počítá se prý i s dalšími kroky, jejich konkrétní plán má být vypracován během tří měsíců.

Putin letos prohlásil, že liberalizace migračních zákonů se má týkat hlavně osob „pokrevně spojených s ruským světem a ovládajících ruštinu, kteří chtějí v Rusku pracovat a mají příslušné kompetence“. Uplatnit se má ale i vůči lidem ze vzdálenějšího zahraničí.

Kommersant s odvoláním na ruské vládní úředníky nevylučuje, že změny se mohou týkat i zavedení možnosti dvojího občanství po příkladu Maďarska, Rumunska nebo Polska.