Rusko má novou zbraň: Výstroj, ve které prý vojáci přežijí i jaderný výbuch

Rusko pokračuje v modernizaci armády. Představilo bojový oblek vybavený nejmodernějšími technologiemi. Měl by nejen zvýšit efektivitu vojáků, ale pomoci jim třeba v případě jaderného výbuchu.

Ratnik-3 je už třetí generací pěchotního bojového obleku. Obsahuje asi šedesát různých příslušenství včetně nejmodernějších zbraní, sensorů a ochranného vybavení navrženého tak, aby ustálo téměř jakoukoli situaci.

Oblek vyvinula ruská státní společnost Rostec a tvůrci oznámili, že do něj zabudují také nejmodernější hodinky. Ty budou vodotěsné a mají odolat také radiaci a elektromagnetickému záření. „Například odolají jadernému výbuchu,“ říká Oleg Faustov, šéfdesigner Centrálního vědeckého výzkumného institutu pro přesnost strojového inženýrství, které je součástí Rostecu.

„Úroveň technologie a spolehlivost jeho součástek stoupá. Spolu s tím se zvyšuje také úroveň vojáků v poli,“ pochvaluje si průmyslový ředitel Rostecu Sergej Abramov.

První generaci Ratniku dostali vybrané jednotky v roce 2013. Podle listu New York Times se objevila i u neoznačených vojáků, kteří o rok později obsazovali Krym. V roce 2016 už Ratnik, který obsahoval neprůstřelné a plovací vesty, nosily všechny ruské námořní jednotky.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Šéf ruské armády Oleg Saljukov prohlásil, že nejnovější technologie může jít do akce do roku 2022. „Realizace projektu umožní zvýšit výkon vojáka při plnění rozličných úkolů až na 1,5 násobek,“ komentoval Saljukov pro ministerský list Krasnaja Zvezda.

SDÍLET
sinfin.digital