Rusko vyslalo do Venezuely bombardéry a rozčílilo USA. Pompeo vojenské manévry ostře odsoudil

luš

11. 12. 2018 • 16:41

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ostře zkritizoval rusko-venezuelské „bratříčkování“. Vyslání ruských armádních letounů, z nichž některé jsou schopné nést jaderné hlavice, které se mají v jihoamerické zemi zúčastnit společných rusko-venezuelských vojenských manévrů, je dle Pompea „plýtvání veřejnými prostředky dvou zkorumpovaných vlád“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil výroky amerického ministra zahraničí za „nediplomatické a absolutně nepřijatelné“. 

„Ruská vláda poslala bombardéry přes půlku světa do Venezuely. Ruský a venezuelský lid by měl pochopit, o co ve skutečnosti jde: dvě zkorumpované vlády, které plýtvají veřejnými prostředky a potlačují svobodu, zatímco jejich národy trpí,“ zveřejnil Pompeo na Twitteru. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil výroky amerického ministra zahraničí za „nediplomatické a absolutně nepřijatelné“. 

Dva bombardéry Tu-160, nákladní letoun An-124 a linkový letoun Il-62 přistály na letišti v Caracasu v pondělí spolu se zhruba stovkou ruských pilotů a dalším personálem. Stroje byly naposledy v zemi před pěti lety, podle venezuelského ministra obrany Padrino Lópeze jde ale nyní o „novou zkušenost“, která má „zvýšit úroveň interoperability systémů protivzdušné obrany“ obou zemí. 

„Ať se nikdo na světě neděsí z přítomnosti těchto strategických bombardérů na venezuelském území, jsme budovateli míru, a ne války,“ zdůraznil López. „Jsme odhodlaní bránit Venezuelu do posledního centimetru, pokud to bude nezbytné,“ dodal nicméně se zřejmou narážkou na postoj venezuelského režimu, který často obviňuje „imperialistické mocnosti“ ze snahy ho svrhnout.

Jak připomíná BBC, Rusko patří mezi dlouhodobé spojence Venezuely. V posledních letech dle AFP prodalo Caracasu vojenskou výzbroj za stovky milionů dolarů a k vyslání letounů došlo krátce poté, co venezuelský prezident Nicolás Maduro navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, kde se snažil posílit strategické vztahy a získat finanční pomoc pro Caracas. Rusko se v posledních letech stalo pro režim stěžejním věřitelem, Madurova vláda ale jen těžce splácí dluhy. 

Postoj Moskvy je přitom v ostrém kontrastu se Západem v čele s USA. Ten tamního prezidenta Madura viní z potlačování demokracie a upevňování moci a uvalil na něj sankce, které dále prohlubují ekonomickou a politickou krizi v zemi. 

Venezuela zažívá už pátý rok hospodářského poklesu, hyperinflaci a zhroucení těžby ropy. Země, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, patřila před lety mezi nejvíce prosperující státy Latinské Ameriky. Světový propad cen ropy ale přispěl k ekonomické krizi, na níž má ale podle ekonomů velký podíl i centrálně řízená hospodářská politika socialistické vlády.

SDÍLET