Rusové mají prý novou mocnou zbraň elektronické války. Posouvají signál GPS o kilometry

Bezpečnost a spolehlivost globálního polohového systému (GPS) je dost možná kompromitována. Systém, který používají pro navigaci běžní občané i armáda, se totiž kdykoliv může stát terčem elektronického útoku z Ruska. Americká vládní agentura MARAD, která sleduje námořní dopravu, totiž oznámila, že několik lodí u břehů ruského Krymu se potýkalo se zfalšovaným GPS signálem. Ten změnil jejich polohu o více než 30 kilometrů do vnitrozemí. 

Případ se odehrál již na konci června, ale až nyní vyplývají na světlo světa všechny podrobnosti. Jeden z lodních navigátorů americké lodi u ruského přístavu Novorossijsk při pohledu na své navigační přístroje nevěřil vlastním očím. Jeho loď se totiž místo u pobřeží, kde skutečně byla, podle signálu nacházela o třicet kilometrů někde jinde – na letišti Gelendžik.

Poté, co ověřil funkčnost svých GPS přístrojů, kontaktoval navigátor okolní lodě. Jejich kapitáni hlásili totožný problém, postižena jich byla nejméně dvacítka. A přestože celý incident ještě čeká na své oficiální potvrzení, experti jsou již nyní přesvědčení, že se jedná o první zdokumentovaný případ hacknutí a přesměrování GPS signálu.

Až do současnosti byla největší obava vojenských stratégů, že signál GPS může být jen uměle rušen: do komunikace mezi přijímačem a satelitem by přidalo zamíchat elektronický šum. Současná situace je ale mnohem vážnější. „Rušení způsobí, že přijímač přestane fungovat. Hacknutí ale znamená, že přijímač o své poloze lže,“ vysvětluje konzultant David Last, bývalý prezident britského Královského institutu pro navigaci.

Peking bude pomocí GPS sledovat statisíce Číňanů při jízdách autem

O tom, že problémy amerických lodí v Černém moři jsou dílem Rusů, je přesvědčen například Todd Humphreys z texaské univerzity v Austinu. „Chování přijímače lodí v Černém moři bylo velmi podobné, jako během zkušebních kontrolovaných útoků, které jsem dříve se svým týmem zkoušel,“ tvrdí Humphreys pro server New Scientist. Podle něj Rusko experimentuje s novou formou elektronické války.

O tom, že má Rusko velmi pokročilé schopnosti GPS signál rušit, se již nějakou dobu ví. Přes čtvrt milionu telefonních vysílačů totiž vybavila rušičkami GPS signálu (systém Pole-21) aby znesnadnila útoky raketami a drony na své území v případě konvenční války.

Hrozba pro GPS? Rusko znovu otestovalo protisatelitní zbraň

Schopnosti Ruska hackovat a posouvat signál GPS vyšly najevo již během loňského roku, ve chvíli, kdy byla hra Pokémon Go na vrcholu své popularity. Falešný GPS signál totiž majitele smartphonů honící virtuální příšerky u Kremlu posílal o 32 kilometrů jinam – na letiště Vnukovo. To byl důsledek právě ochrany hlavního města před GPS navigací raket. Nyní se však poprvé jedná o nahrazení pravého GPS signálu tím falešným mimo centrum Moskvy.

Někteří odborníci spekulují, že za útoky na signál signál GPS by mohla být i snaha Ruska podpořit své vlastní satelitní a pozemní navigační systémy: GLONASS, respektive Chayku.

SDÍLET
sinfin.digital