Rusové se před volbami bavili o kompru na Trumpa. Věřili, že mohou ovlivnit jeho tým

30. 05. 2017 • 20:45

Ruští vládní představitelé diskutovali ještě před loňskými volbami o kompromitujících materiálech na amerického prezidenta Donalda Trumpa. S informací přišla stanice CNN. Podle jejích zdrojů se Rusové domnívali, že skrze materiály mohou ovlivnit rozhodování současné americké administrativy.

CNN se odvolává na dva zdroje ze zpravodajských služeb a jednu osobu z prostředí Kongresu. Informace, které měli Rusové k dispozici, byly zřejmě finančního charakteru. Diskuse se točila kolem možného vlivu na okruh Trumpových nejbližších spolupracovníků.

Rusové sice věřili, že mohou ovlivnit kroky Trumpovy administrativy, zdroje televize ale upozorňují, že tato tvrzení mohli zveličit, případně pronést jako součást dezinformační kampaně.

Informace vrhají nové světlo na skandály kolem vazeb prezidentových poradců na Rusko. Podle CNN se řeč točila hlavně kolem týmu, který vedl Trumpovu volební kampaň. Ruští vládní úředníci navazovali kontakt hlavně s někdejším bezpečnostním poradcem Michaelem Flynnem nebo s šéfem kampaně Paulem Manafortem.

Ani jeden z nich už v Trumpově týmu není. Manafort odstoupil ještě během kampaně, když vyšlo najevo, že dostával peníze od někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Nyní jakékoli kontakty s Rusy odmítá a nabídl, že bude vypovídat před výbory Kongresu.

Flynn rezignoval na post bezpečnostního poradce prezidenta letos v únoru jen 24 dnů od nástupu do funkce kvůli schůzkám s ruským velvyslancem v USA. Nyní čelí několika vyšetřováním. Informace televize nekomentoval. Nevyjádřila se ani FBI nebo Úřad ředitele národních zpravodajských služeb.

Washington označil tvrzení CNN za další nepravdivá obvinění. „Faktem je, že přehled prezidentových příjmů z posledních deseti let ukázal, že žádné vazby na Rusko neexistují. Prezidentovi političtí oponenti zřejmě neznají žádné hranice,“ prohlásil mluvčí Bílého domu.

O vazbách na Rusko ale mluvili už dříve Trumpovi synové. Donald Trump junior v roce 2008 prohlásil, že vidí hodně peněz, které do Trumpových společností z Ruska proudí.

Eric Trump zase před třemi lety poznamenal, že Trumpův golfový byznys nepotřebuje americké investice, neb vše potřebné získává od Rusů. Nyní popírá, že by kdy takovou poznámku pronesl.