Rusové stále víc sázejí na ropnou diplomacii v nestabilních regionech. Může se jim to vymstít

vkr

Rusko v posledních měsících rozehrává odvážný politicko-ekonomický gambit. Stále častěji totiž využívá ropu jako nástroj svojí zahraniční politiky na trzích, které mají k politické stabilitě velmi daleko. Skrze státní energetickou společnost Rosněfť se Rusko snaží vyplňovat místo na světové scéně poté, co se Američané pod taktovkou Donalda Trumpa z globálního pódia v mnoha směrech stahují. Pod vlivem ekonomických sankcí nicméně musí Rosněfť čím dál více cílit na politicky a ekonomicky třaskavé regiony, které zemi sice mohou přinést na jedné straně plusové body v zahraniční politice, ale na straně druhé i výrazné ekonomické ztráty.

Kuba, Egypt, Vietnam, ale také Venezuela či Blízký východ. Přítomnost ruské energetické společnosti Rosněfť je citelnější na stále více trzích, které lze jako politicky stabilní označit jen stěží. Tato ekonomickými sankcemi vynucená strategie Ruska kromě ekonomického potenciálu často představuje i značný politický zisk, nicméně rozhodně není bez rizika.

Vysoká sázka na venezuelskou ropu

Snad největší ruskou ropnou sázkou posledních několika let je Venezuela – země s největšími ropnými zásobami na světě. Rosněfť vedená blízkým přítelem prezidenta Vladimira Putina Igorem Sečinem zemi v posledních třech letech poskytla finanční pomoc za 10 miliard dolarů, čímž Venezuele prezidenta Nicoláse Madura minimálně dvakrát pomohl odvrátit bankrot. 

Orbán rozkázal špionům, aby se zaměřili na Sorose. Chce rozložit jeho "impérium"

sinfin.digital