Ruští hackeři nechtěli pomoct Trumpovi, tvrdí Assange. Sám má s Rusy blízké styky

Info.cz, adk

16. 08. 2017 • 07:00

Byli za únikem e-mailů Hillary Clintonové Rusové? Julian Assange, jehož server WikiLeaks korespondenci loni v červenci zveřejnil, to popírá. Kontakty s Rusy však kontroverzní Švéd v minulosti měl. Magazín New Yorker nyní o muži, který se už pátým rokem skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, zveřejnil obsáhlý materiál.

„Můžeme říci, že ruská vláda nebyla tím zdrojem,“ prohlásil Assange v listopadovém televizním rozhovoru. I mezi jeho podporovateli však existuje podezření, že nemluví pravdu. „To nemůže vědět. Jeho zdroj mohl mít Rusy v zádech. Myslím, že pravda je důležitá, ale kdyby věděl, že to vynesli Rusové a neohlásil to, byl by to pro mě problém,“ pravil jeden z nich pro New Yorker.

O spolupráci s Assangem a WikiLeaks se zmiňovala i hackerská skupina Guccifer 2.0, o níž se americké tajné služby domnívají, že pochází z Ruska. Guccifer 2.0 napadli servery DNC. „Hlavní část materiálů, tisíce souborů a e-mailů, jsem dal WikiLeaks. Brzy je zveřejní,“ napsali poté.

Nebyla by to první Assangova spolupráce s ruskou stranou. V roce 2010 předal diplomatické materiály týkající se Ruska, východní Evropy a Izraele ruskému antisemitskému novináři Israeli Shamirovi. Ten následně informace prodal prokremelskému časopisu a část i běloruskému prezidentovi Alexanderu Lukašenkovi.

V roce 2012, během svého domácího vězení, začal vytvářet talk show pro ruskou státní televizi RT, kterou Moskva využívá k šíření propagandy. Assange New Yorkeru prozradil, že pořad byl krycím manévrem pro jeho snahy získat azyl. Dodal také, že si vydobyl redakční svobodu. Dostal svolení pozvat i lídra ruské opozice Alexandra Navalného. Zarazili mu akorát interview s čečenskými teroristy.

Assange se v průběhu svého života názorově posunul. Původně byl libertariánem, který bojoval proti establishmentu. Postupem času se ale jeho rétorika stávala čím dál více protiamerickou. Vláda USA má podle něj zájem jen na zvýšení své moci ve světě, k čemuž využívá hospodářský i vojenský nátlak. Rusko je dle Assangových slov její přirozenou protiváhou.

Zakladatel WikiLeaks tvrdí, že ruské hackerské útoky neměly za cíl pomoci k výhře Donaldu Trumpovi. „Myslím, že je to velice špinavé tvrzení. První útok na Demokratický národní výbor přišel dříve, než oznámil kandidaturu,“ praví s tím, že nabourání se do systémů politických stran je běžná činnost, kterou americká vláda provádí na celém světě.

SDÍLET