Doby, kdy celá Evropa sledovala příchod statisíců blízkovýchodních migrantů do Německa, jsou už několik měsíců pryč. Změny, které to ve spolkové republice odstartovalo, ale mají ke konci stále daleko. Země je více napjatá, bezpečnostní opatření jsou na maximu a politická scéna prožívá turbulentní časy – kancléřka Merkelová jen vzpomíná na někdejší oblibu a počítá rostoucí řady kritiků. Mezi ně se už před rokem zařadil i někdejší šéf německé rozvědky August Hanning. „Zatím jsme jen měli štěstí,“ říká pro Info.cz.
Německo si to připomnělo sotva před týdnem: policisté v kuklách, zátahy v mešitách, bytech nebo skladech. A v centru pozornosti salafistické kruhy, které v zemi platí za líheň radikálně-islámských myšlenek. Na konci této akce bylo 8. listopadu pět zadržených – mezi nimi také Iráčan abú Valá považovaný za ústřední postavu islamistů v Německu. Jedná se o memento, že země je stále daleko od chvíle, kdy se s islamisty na svém území vyrovná.
Bezpečnostní složky zatím usilují alespoň o to, aby se neopakovala situace z Ansbachu nebo Würzburgu – míst, kde islamisté terorizovali německou společnost naposledy. Fakt, že džihádisté mají stále kde verbovat, potvrzuje v rozhovoru pro Info.cz i bývalý šéf tamní rozvědky August Hanning.
V roce 2015 přišel do Evropy více než milion migrantů a letos dalších 300 tisíc běženců z problémových oblastí. Velmi často zamířili právě do Německa. „Většina lidí byla ve věku mezi 18 a 35 lety, což je velmi nebezpečná věková kategorie,“ říká Hanning.
Podle bývalého šéfa německé rozvědky Augusta Hanninga mělo Německo dosud štěstí, protože úspěšné útoky neměly za následek mnoho obětí.
Německá policie se v posledních měsících drží mimořádně na pozoru. V říjnu zatkla dvaadvacetiletého Syřana Džábira Bakra, který byl podezřelý z přípravy velkého útoku v Berlíně. Bakr přišel do Německa jako běženec a získal status uprchlíka. Na možné spojení s takzvaným Islámským státem upozornily policii německé tajné služby. V ten samý měsíc zadržela policie několik Čečenců podezřelých z financování IS.
Podle deníku Die Welt země kvůli rostoucímu teroristickému nebezpečí i úkolům spojeným s řešením migrační krize zvýší počet lidí pracujících u policie a na odpovědných úřadech. Rozpočtový výbor Spolkového sněmu údajně schválil dodatečné výdaje na bezpečnost ve výši 876 milionů eur.
„Musíme zvýšit výdaje na vnitřní bezpečnost a policii,“ upozorňuje v rozhovoru pro Info.cz Hanning. Další útoky by podle něj vyhrotily napětí ve společnosti. Bezpečnostní úřady prý potřebují více peněz, aby mohly na novou situaci adekvátně reagovat.
Celý rozhovor s Augustem Hanningem přinese server Info.cz v pátek 18. 11. 2016.