S migranty přišla i riziková skupina, přiznává bývalý šéf německé rozvědky

Kristína Paulenková

Lukáš Pospíšil

Doby, kdy celá Evropa sledovala příchod statisíců blízkovýchodních migrantů do Německa, jsou už několik měsíců pryč. Změny, které to ve spolkové republice odstartovalo, ale mají ke konci stále daleko. Země je více napjatá, bezpečnostní opatření jsou na maximu a politická scéna prožívá turbulentní časy – kancléřka Merkelová jen vzpomíná na někdejší oblibu a počítá rostoucí řady kritiků. Mezi ně se už před rokem zařadil i někdejší šéf německé rozvědky August Hanning. „Zatím jsme jen měli štěstí,“ říká pro Info.cz.

Německo si to připomnělo sotva před týdnem: policisté v kuklách, zátahy v mešitách, bytech nebo skladech. A v centru pozornosti salafistické kruhy, které v zemi platí za líheň radikálně-islámských myšlenek. Na konci této akce bylo 8. listopadu pět zadržených – mezi nimi také Iráčan abú Valá považovaný za ústřední postavu islamistů v Německu. Jedná se o memento, že země je stále daleko od chvíle, kdy se s islamisty na svém území vyrovná.

Bezpečnostní složky zatím usilují alespoň o to, aby se neopakovala situace z Ansbachu nebo Würzburgu – míst, kde islamisté terorizovali německou společnost naposledy. Fakt, že džihádisté mají stále kde verbovat, potvrzuje v rozhovoru pro Info.cz i bývalý šéf tamní rozvědky August Hanning.

August Hanning, bývalý šéf německé rozvědky
sinfin.digital