Brutální vražda židovské lékařky znovu hýbe Francií. Naděje na spravedlnost se po letech rozplynula a desetitisíce lidí se s tím nehodlají smířit

Čtyři roky stará vražda židovky Sarah Halimi znovu staví Francii před otázku, jak velký má problém s antisemitismem. Nedávné rozhodnutí soudu v podstatě pohřbilo naděje pozůstalých i širší společnosti na potrestání vraha. Případ se ale zároveň stal ještě sledovanějším a v neděli odpoledne se na pařížském náměstí Trocadéro sešlo přes 20 000 lidí, kteří požadují spravedlnost.

Bylo 4. dubna 2017, 4:25 ráno, pařížská čtvrť Belleville. Sedmadvacetiletý Kobili Traoré bouchá na dveře a pak násilím vniká do jednoho z vedlejších bytů. Jeho obyvatelé jsou původem z Mali a před nezvaným hostem se zamykají v ložnici. Volají policii, zatímco přes dveře poslouchají, jak Traoré recituje verše z koránu.

Uběhne čtvrt hodiny, než policie na telefonát otce uvězněné rodiny reaguje. Vstupuje ale do jiného domu a Traoré mezitím přes balkon přelézá do sousedního bytu, kde spí Sarah Halimi, 65letá židovská doktorka v důchodu.

Ve 4:45 a policie dostává druhý telefonát od souseda, který mluví o „muži, jenž bije svou ženu“ za oknem. „Je to starší žena,“ pokračuje hovor, „a vypadá to, že hodně trpí.“ Scénu sledují i další sousedé, které brzy ráno probudil křik. Jeden z nich později mluví o „bestiálním bití“, jiní vzpomínají, že slyšeli, jak Traoré křičí „Allahu akbar“ a „šajtan“ (ďábel, démon...).

Policisté už jsou tou dobou u správného domu a bytu, ale čekají na protiteroristickou jednotku, která dorazila příliš pozdě. Traoré Sarah Halimi brutálně ubil a vyhodil ji z okna jejího bytu na ulici. Přes balkon se pak vrátil zpět k malijské rodině, začal se modlit a pokračoval v tom až do zatčení v 5:53.

Celý případ je dnes detailně popsaný a takřka všechny okolnosti jsou francouzské justici i veřejnosti známé. 14. dubna ovšem přišel zvrat: Kasační soud v Paříži, poslední odvolací instance, rozhodl, že Traoré nebude za spáchanou vraždu souzen, jelikož byl pod silným vlivem drog. Tribunál rozhodl na základě expertních posudků, podle kterých byl Traoré v důsledku dlouhodobé intenzivní konzumace marihuany v deliriu, a tak dle zákona nemůže být souzen. Dnes je pod psychiatrickým dohledem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co zaznívalo na víkendových demonstracích?
  • Jak na událost reagoval prezident Macron?
  • A co by mohla vražda Sarah Halimi změnit?
sinfin.digital