Schulz, Gabriel, Schulz... Gabriel? Němečtí socialisté tápou, koho ve volbách postavit proti Merkelové

Kandidátem německé koaliční sociální demokracie na kancléře se překvapivě nejspíš nestane předseda strany Sigmar Gabriel, ale bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Informují o tom servery Spiegel Online a veřejnoprávní televize ARD. Schulz podle nich Gabriela nahradí taky v čele strany. Není to přitom tak dlouho, co i sami vlivní politici mluvili o tom, že to bude přesně naopak. Teď ministr hospodářství Gabriel uvedl, že se stane novým ministrem zahraničí. Řekl to magazínu Stern. 

O tom, kdo bude za SPD kandidovat na kancléře, se spekulovalo několik měsíců. Vedle Gabriela a Schulze se mluvilo také o primátorovi Hamburku Olafu Scholzovi. V posledních týdnech už média i odborníci víceméně počítali s tím, že se současné kancléřce za CDU/CSU Angele Merkelové postaví nynější vicekancléř a ministr hospodářství Gabriel. I proto je dnešní zpráva nečekaná.

Hrozba chemického útoku v Německu. Kde by podle tamní vlády mohli radikálové udeřit?

Gabriel dnes podle německých médií spolustraníkům v Berlíně řekl, že kandidovat nebude. Zároveň jako kandidáta navrhl Schulze, který by se podle něj měl stát i šéfem strany. Návrh kandidatury Schulze na kancléře musí ještě formálně schválit vedení strany. Gabriel má místo toho nahradit Franka-Waltera Steinmeiera na postu ministra zahraničí, kde vydrží do zářijových voleb.

„Jsem si vědom, že Německu hrozí nebezpečí.“ Gauck se před hosty loučil s prezidentskou funkcí

Jaké důvody Gabriela k rozhodnutí vedly, zatím není úplně jasné. Už dříve se ale mluvilo o tom, že Schulz je v průzkumech veřejného mínění oblíbenější než Gabriel, a mohl by tak lépe konkurovat šéfce konzervativní unie Merkelové.

Konec azylové turistiky v nedohlednu. Jednání o společném evropském systému drhnou

Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách však nebude ani pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty.

 

SDÍLET
sinfin.digital