Schwarzenberg vzkazuje Rakušanům: Nebojím se plných mešit, ale prázdných kostelů. A Kurz byl podvodník

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl podle bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga podvodník. Schwarzenberg to řekl v rozhovoru pro rakouské noviny a vzbudil tím v Rakousku velkou pozornost. Fakt, že Rakušané na čas podlehli kouzlu charismatického „podvodníka“ Kurze, podle Schwarzenberga Rakousko velmi poškodil. Schwarzenberg ostře kritizoval i současnou rakouskou politiku jako celek.

Fakt, že Rakousko blokuje vstup Rumunska a Bulharska do „Schengenu“, český exministr zahraničí označil za druh sobectví a krátkozraké politiky. „Oceňuji roli Rakouska na Balkáně. Ale toto veto je hloupý žert. Beznadějně egocentrický,“ řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro Kleine Zeitung u příležitosti svých 85. narozenin. Rakousko podle něj přehlíží svůj historický úkol postarat se o tyto země.

Schwarzenberg také velmi kritizoval vládní Lidovou stranu (ÖVP) a bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Ten loni v říjnu odstoupil z premiérského křesla po sérii korupčních skandálů, spojených jak s jeho blízkými spolupracovníky, tak s ním samotným. 

Kurz, který z politiky přestoupil do byznysu, čelí mimo jiné obvinění z toho, že pomocí různých machinací a dohod s některými médii financoval svou osobní propagaci ze státních peněz. 

„Za Sebastiana platíme vysokou cenu,“ řekl na adresu Kurze Schwarzenberg, který sám o sobě říká, že je „starý černý“. V Rakousku to znamená příslušník starého konzervativního křídla lidovců, zatím Kurz prezentoval nové lidovce, takzvané tyrkysové.

sinfin.digital