Sebevražedný atentátník zabil na severu Sýrie americké vojáky. K útoku se přihlásil Islámský stát

HalfPageAd-1

ČTK, luš

16. 01. 2019 • 17:56

Při sebevražedném atentátu na severu Sýrie dnes zahynulo nejméně 18 lidí, včetně amerických vojáků, informovala agentura DPA. Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že zahynuli dva američtí vojáci, civilní zaměstnanec Pentagonu a zaměstnanec subdodavatele Pentagonu. Další tři američtí vojáci byli při atentátu zraněni. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Mobile-rectangle-3

Útočník se odpálil ve městě Manbidž. Agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa napsala, že atentátník cílil na restauraci, v níž byli američtí vojáci a místní povstalci, které Washington podporuje. I na snímcích z místa je vidět zničená budova restaurace. Pentagon podrobnosti nesdělil s tím, že událost se vyšetřuje.

Město Manbidž leží nedaleko turecké hranice a hlídky tam zajišťuje místní vojenská rada. Působí tam i Američané a v blízkosti města jsou také skupiny podporované Tureckem a syrské vládní jednotky.

Dnešní atentát se stal jen měsíc poté, co americký prezident Donald Trump bez časového harmonogramu oznámil, že americké vojáky ze Sýrie stáhne. Jako důvod uvedl, že IS je v Sýrii již poražen. Svým oznámením si vysloužil kritiku od některých partnerů v koalici bojující proti IS i od amerických politiků. Kvůli nesouhlasu se stažením amerických jednotek rezignoval americký ministr obrany James Mattis.

SDÍLET

Billboard-bottom-1