Šéf americké diplomacie se chystá na Blízký východ. Zajímá ho zavražděný novinář i lokální konflikty

ČTK, lup

04. 01. 2019 • 20:12

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v polovině ledna navštíví Jordánsko, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar, Saúdskou Arábii, Omán a Kuvajt. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí USA, které poznamenalo, že Pompeo se chce v Rijádu informovat o pokrocích ve vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Žurnalista byl zavražděn loni v Turecku na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Pompeovým úkolem bude také ujištění blízkovýchodních spojenců, že se Spojené státy nechystají region opustit. Kritiku v této souvislosti vyvolává oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že ze Sýrie stáhne americké vojáky, neboť se podařilo porazit teroristické hnutí Islámský stát.

Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí, který dnes podle Reuters o Pompeově cestě poskytl novinářům informace, prohlásil, že USA nemají časový harmonogram ke stažení vojáků, zároveň americké ozbrojené síly v Sýrii nezůstanou na neurčito.

Cestu na Blízký východ zahájí Pompeo 8. ledna v Ammánu a završí ji 15. ledna v Kuvajtu. Tématem jednání v navštívených zemích budou vedle bilaterálních otázek také situace v Sýrii, Íránu, Gaze či společný boj proti terorismu.

V Rijádu bude Pompeo se saúdskoarabskými představiteli hovořit o řešení konfliktu v Jemenu, kde Saúdská Arábie vojensky podpořila mezinárodně uznávanou vládu proti šíitským povstalcům, za kterými stojí Írán. "Ministr také bude chtít znát podrobnosti o vývoji vyšetřování smrti žurnalisty Džamála Chášukdžího," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Jako první o vraždě informovalo Turecko, Rijád ji původně popíral. Nakonec ale přiznal, že novinář přišel o život, a oznámil zadržení několika podezřelých. Otázkou stále zůstává, kdo vraždu nařídil. Turecko i jiné státy se kloní k tomu, že to byl saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, což ale Rijád popírá.

V Saúdské Arábii již začal proces s 11 lidmi podezřelými z Chášukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich.

SDÍLET