Šéf teroristů z Barcelony měl být ze Španělska vyhoštěn v roce 2014, nakonec mu povolili zůstat

Imám, který zradikalizoval pachatele teroristických útoků v Katalánsku z minulého týdne, měl být v roce 2014 vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat, uvedly to dnes deníky El Mundo a El Periódico s odvoláním na policejní zdroje. Ze Španělska měl podle původního rozsudku odjet poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.

Maročan Abdelbaki Es Satty, který podle policie zemřel ve středu při explozi připravovaných výbušnin v Alcanaru, žil ve městě Ripoll (asi sto kilometrů severně od Barcelony). V letech 2010 až 2014 byl dvakrát uvězněn, mimo jiné za obchodování s drogami a poté měl podle původního rozsudku opustit Španělsko. Jeho advokáti se ale odvolali a Es Satty mohl v zemi zůstat.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Ve vězení, odkud vyšel v dubnu 2014, měl Es Satty údajně kontakt s Rachidem Aglifem zvaným Králík, který dostal 18letý trest za účast na útocích na vlaky v Madridu, při nichž v roce 2004 zemřelo 191 lidí.

Třiačtyřicetiletý Es Satty působil od roku 2015 jako imám v asi desetitisícovém katalánském městě Ripoll, kde měl podle podezření policie zradikalizovat několik teroristů. V této době také několikrát navštívil Belgii. Belgické město Vilvoorde, odkud odjelo mnoho muslimů bojovat do Sýrie, o víkendu potvrdilo, že tam loni Es Satty několik měsíců pobýval a neúspěšně se ucházel o práci imáma v mešitě.

Saúdové budují v Evropě hnízdo teroristů, financují nenávistnou formu islámu, říká Láska

Podle policie byl právě Es Satty zřejmě šéfem teroristické buňky 12 mužů, kteří minulý týden zaútočili v Barceloně a v Cambrilsu.

SDÍLET
sinfin.digital