Selfie s Angelou Merkelovou Syřana přišla draho. Označovali ho za teroristu a teď žaluje Facebook

Fotografie, na které si syrský uprchlík pořizuje selfie s německou kancléřkou, před rokem a půl obletěla svět. Od té doby se stal 19letý mladík původem z Damašku častým terčem slovních výpadů rozhořčených lidí, kteří ho na sociálních sítích označovali za pachatele teroristických a jiných útoků. Sérii nařčení se rozhodl bránit a zažaloval Facebook, že proti lživým komentářům dostatečně nezasáhl. 

Fotografie vyobrazující Anase Modamaniho s Angelou Merkelovou se od září 2015, kdy byla pořízena, objevila v nejednom příspěvku na sociální síti Facebook. Některé z nich Syřanovi připisovaly podíl na páchání teroristických útoků v Německu. Píše o tom deník The Guardian.

Loni to byly bombové útoky v Bruselu a podobné příspěvky se začaly množit i po atentátu v německém Ansbachu. V prosinci pak další příspěvek na facebooku tvrdil, že Modamani byl jeden z útočníků, kteří v Berlíně zapálili spícího bezdomovce. Skuteční pachatelé, mezi kterými bylo šest syrských žadatelů o azyl a jeden Libyjec, se pak sami přihlásili policii.

Desetitisíce uprchlíků žalují Německo. Požadují plné právo na azyl

Naposledy byla fotografie zneužita po útocích na vánočním trhu v Berlíně. Koláž s postavami Merkelové a Modamaniho s bílým kamionem doplnil text: „To jsou mrtví paní Merkelové“.

„Pokaždé, když se stane něco, co má co do činění s uprchlíky, je prezentován jako symbol uprchlické politiky Merkelové. Je spojován s celou řadou zločinů,“ vysvětluje jeho právní zástupce Chan-jo Jun, který mu s žalobou pomáhá.

Zástupci Facebooku už některé lživé příspěvky odstranili a žalobu odmítají. „Přístup k ohlášenému obsahu byl rychle zablokován, nemyslíme si proto, že má soudní příkaz nadále smysl,“ řekl mluvčí sociální sítě.

Do Německa přišlo loni čtvrt milionu uprchlíků. Třikrát méně než v roce 2015

Případem se zabývá soud ve Würzburgu, který má o dalším postupu rozhodnout 6. února. Žaloba přichází v době, kdy vláda hledá způsoby, jak donutit internetové společnosti k větší odpovědnosti za obsah zveřejněný na jejich stránkách. Německé ministerstvo zvažuje zákon, který by umožnil rychlejší nahlašování a odstraňování vadných příspěvků. Pokud by to v tomto ohledu selhaly, hrozila by jim pokuta až ve výši 500 tisíc eur.

SDÍLET
sinfin.digital