Sesazena. Jihokorejské prezidentce skandál zlomil vaz

Jihokorejští poslanci v tajném hlasování drtivou většinou hlasovali pro sesazení Pak Kun-hje. Prezidentka čelila dlouhodobě korupčnímu skandálu. Na schůzce se členy kabinetu se za „nedbalost“ omluvila.

Proti prezidentce stíhané skandály se postavilo 234 zákonodárců, 56 bylo proti jejímu sesazení. Věcí se těď bude zabývat Ústavní soud, který ještě může celý vývoj zvrátit. Během 180 dnů musí rozhodnout, zda mandát Pak Kun-hje ukončí. Potom by do dvou měsíců následovaly volby. Do verdiktu ústavních soudců prezidentské pravomoci převzal premiér.

Politické zemětřesení v Koreji. 6 věcí, které musíte vědět o nejbizarnějším skandálu současnosti

Pak Kun-hje čelí korupčnímu skandálu, který v uplynulých týdnech do ulic dostal statisíce jejích odpůrců. Kauza se týká hlavně prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která je podezřelá, že blízký vztah k hlavě státu zneužila k vlastnímu obohacení.

„Omlouvám se všem Jihokorejcům, že jsem svou nedbalostí způsobila chaos, takže naše země nyní čelí řadě problémů, od ekonomiky po národní obranu.“

Pak Kun-hje, první žena v čele Jižní Koreje, je druhou hlavou státu, kterou jihokorejský parlament odvolal. V roce 2004 se takzvaný impeachment týkal prezidenta Ro Mu-hjona, kterému ale ústavní soud následně pravomoci vrátil.

O uplynulém víkendu demonstroval proti Pak Kun-hje přes milion Jihokorejců.

SDÍLET
sinfin.digital