Sexuální skandál v britském fotbale. Intimní zpověď profesionálního hráče

Andy Woodward je prvním profesionálním fotbalistou, který promluvil o děsivém zneužívání ze strany svého trenéra. Pod jeho vedením si vytrpěl hrůzy, jaké by žádné dítě zažít nemělo.

Když mu bylo jedenáct, objevil ho Barry Bennell, známý fotbalový skaut a trenér mládeže, píše server New York Times. Bennell řekl rodičům nadějného fotbalisty, že z něj může udělat hvězdu. Požádal je, aby mu ho svěřovali na víkend, kde bude trénovat v klubu Crewe Alexandra, aby se zlepšoval.

Tak začalo čtyřleté utrpení plné sexuálního zneužívání a vydírání, jak popsal pro britský list Guardian. Pro chlapce to zpočátku byl splněný sen. Stane se profesionálním fotbalistou. V izolované chatě, kterou Bennel vlastnil, se nacházelo vše, co si kluk může přát – jukebox, kulečníkový stůl a největší televize, jakou kdy Woodward viděl. Byla tam i opice, která si sedala na rameno a nechala se krmit.

„Zastřeleni na místě.“ Syrští vojáci v Aleppu podle OSN vraždí civilisty

Když tam byl poprvé, dostal od Bennela kopačky. Podruhé za ním měl přijít do postele a hrát hru „následuj mě“. Spočívala v tom, že se střídali ve vzájemném dotýkání se. Bennell udával směr.

Při třetí návštěvě ho Bennell znásilnil a pokračoval v tom další čtyři roky. Jeho krutost neznala hranic. Docházelo k tomu všude, na palandě, když nahoře spal ještě jiný chlapec, v autě na cestě na zápas, v hostelech na fotbalových soutěžích a dokonce i ve Woodwardově domě poté, co snědl večeři s jeho nic netušícími rodiči.

Když se Woodward bránil, Bennell ho nechal během zápasu sedět na lavičce. „Můžu ti zničit kariéru,“ říkal mu. „Buď zticha, jinak jsi vyřízený,“ vyhrožoval. Woodward o tom nikomu neřekl až do roku 1998, kdy mu na dveře zaklepala policie a řekla mu, že Bennel čelí obvinění ze sexuálního zneužívání. Woodward se stal v případu anonymním svědkem. Zvrácený kouč skončil na 9 let za mřížemi za 23 deliktů sexuálního charakteru, kterého se dopustil proti 6 chlapcům.

Na chatu číhá satan. Jak se Arabové seznamují na internetu

Když Woodward zveřejnil svůj příběh, Bennela zatkla znovu policie, protože čelí 8 obvinění ze sexuálního zneužívání. Ukázalo se, že jeho případ zdaleka není ojedinělý.

Fotbalové orgány o zneužívání léta mlčely

Skandál nabral monstrózních rozměrů. Dvacet hráčů oznámilo stejnou zkušenost a řada dalších tak učinila v tichosti. Policie pak zřídila telefonní linku, obdržela na tisíc telefonátů. Policie vyšetřuje 83 osob, 350 obětí a 98 klubů od amatérských až po ty prvoligové.

Vyšlo najevo, že Bennella a další pedofilní trenéry kryly mocné orgány klubů. Minulý víkend úřady suspendovaly manažera Daria Gradiho z klubu Crewe Alexandra. Ukázalo se, že v sedmdesátých letech navštívil rodiče jednoho chlapce, aby zametl pod koberec sexuální zneužívání jiným trenérem - Eddiem Heathem.

Vedení klubů nemělo se zneužívanými chlapci žádný soucit. Před dvěma lety klub Chelsea vyplatil 50 tisíc liber Gary Johnsonovi pod podmínkou, že bude o znásilnění, kterých se dopustil Heath, mlčet. Klub se mu omluvil až minulý týden.

Hrůzy přestaly, když se Bennell začal vídat s jeho šestnáctiletou sestrou a o dva roky později si ji vzal. Ta Bennella opustila v roce 1998, když ho poprvé obvinili. Tehdy našel Woodward odvahu a svěřil se rodině.

Byla to pro něj úleva. Trpěl posttraumatickým syndromem a několikrát se pokusil o sebevraždu. Přestože se stal obráncem pro klub Crewe Alexandria, kariéry zanechal. Měl panické záchvaty. Stal se policistou, ale propustili ho kvůli vztahu s dospělou příbuznou jedné oběti zločinu. Dnes je mu 43. Když slyší jméno svého starého klubu, obrátí se mu žaludek. Nikdy se tam nevrátil.

SDÍLET
sinfin.digital