Šílená videa reportérů uprostřed hurikánů. Proč riskují život v děsivé bouři?

Jestli někdo poznal sílu hurikánu Irma na vlastní kůži, jsou to oni. Američtí reportéři ve snaze přinést autentickou informaci vystupovali často uprostřed běsnění přírodního živlu. Diváci nechápali. Proč hazardují se svými životy, zatímco lidem říkají, ať do bouře nechodí?

Bill Wier je zkušeným reportérem televizní stanice CNN. Kdo sledoval v neděli přenos z hurikánem zmítané Floridy, viděl, jak se pere s větrem čtvrté kategorie. Sotva zvládal stát na místě, přesto popisoval, jaká situace zrovna panuje ve městě Key Largo.

„Zničíme americké gangstery, uvidíte!“ KLDR kvůli sankcím znovu hrozí na všechny strany

Wierd nebyl jediný, kdo v neděli poznal sílu hurikánu. Zachytil to i zpravodaj České televize Martin Řezníček.

Mnozí se museli držet pevných bodů na ulici, aby neuletěli jako reportérka Kyung Lah. Vedle Mariana Atenciové z MSNBC se děsivě kývaly stromy, když ukazovala, jak jeden z nich spadl na ulici.

 

 

„Proč mají televizní stanice potřebu mít reportéry venku?“ ptali se lidé na twitteru. „To není bezpečné,“ pravili. A i moderátor CNN Chris Cuomo, který předtím Wiera zpovídal, přizvukoval s tím, že obrázky z Floridy jsou silným argumentem pro to, že stát v bouři není zrovna chytré.

 

Tradice přímých vstupů z bouří začala v roce 1961, když moderátor stanice KHOU Dan Rather v Houstonu vyšel do hurikánu Carla. Snažil se podat co nejpřesnější zprávu o podmínkách, které panují.

Nesimulovala, uznal soud chybějící Nečasové. Dnes přišla, ale odmítla mluvit

S nástupem sociálních sítí se však televizní zvyk být přímo u toho stává stále více diskutabilní. Reportéři však svoje chování obhajují. „Myslím, že je to férová otázka, proč byste měli mít reportéry v potenciálně nebezpečných podmínkách, když lidem radíte dělat opak,“ uznává Mark Strassmann z CBS News, který pokrývá hurikány již 25 let.

 

 

Podle něj je televize o vizuálním zážitku a oni chtějí přesvědčit lidi, že to, co vidí, je skutečně. „A když vidí, jak tam stojím a dostávám naloženo, přesvědčí je to, že by neměli dělat to samé,“ dodává.

 

U reportérů malých televizí hraje roli i snaha získat informace, ke kterým se normálně nedostanou. Novináři mohou být i pod tlakem šéfů, kteří to po nich vyžadují. Nebo si to alespoň myslí.

Zaorálek to schytal od divadelníků z Národního: „Narušil jste zkoušku a přišel agitovat.“ Ministr se nestačí divit

„Někde v nás je, že existuje milion lidí, který by měl rád naši práci. Takže pokud to neuděláte, někdo jiný ano,“ říká Hayley Minogueová z televize WKRG spolupracující se známější CBS. Sama ale takový tlak prý nezažila.

SDÍLET
sinfin.digital