Silvestrovské rachejtle prý ničí životní prostředí víc než doprava. Ekologové je chtějí zakázat

Marek Kerles

21. 12. 2019 • 07:00

Na Silvestra vyletí v Německu do vzduchu tolik polétavého prachu, kolik vyprodukuje veškerá automobilová doprava v zemi za dva měsíce. Tvrdí to alespoň některé organizace na ochranu životního prostředí. Podle nich by se proto měla silvestrovská „kanonáda“ zakázat nejen z bezpečnostních, ale také ekologických a zdravotních důvodů.

Německá organizace „Deutsche Umwelthilfe“ si vytipovala 100 měst, která už dnes vykazují nadlimitní hodnoty výskytu polétavého prachu a vyzvala písemně radní k tomu, aby zvážili zákaz vystřelování rachejtlí na Silvestra. Zhruba polovina oslovených radnic údajně reagovala s tím, že se pokusí rachejtle minimálně omezit, ve dvanácti městech pak už různé občanské iniciativy nechávají lidi podepisovat petice s požadavkem na úplný zákaz.

I když každoročně přibývá aglomerací, které vykazují zábavnou pyrotechniku z historického jádra, zcela zakázat využívání pyrotechniky v celém městském katastru je údajně z legislativních důvodů složité. Ekologové proto doufají, že by k tomuto zákazu mohlo pomoci právě zjištění o škodlivých účincích rachejtlí na lidské zdraví.

„Několik hodin třesku s raketami a zápalnými pumami vyprodukuje tolik jedovatého polétavého prachu jako silniční doprava v celém Německu po dobu dvou měsíců,“ řekl rádiové stanici Deutschlandfunk Jürgen Resch ze spolku „Deutsche Umwelthilfe“. Ačkoliv prodejci pyrotechniky tento údaj, údajně podložený měřením, zpochybňují, řada obyvatel Německa skutečně začíná rachejtle odmítat. „V nedávném reprezentativním průzkumu se 60 % respondentů vyjádřilo pro jejich úplný zákaz,“ tvrdí Resch.

K odmítání raket přispívá každoroční bilance neštěstí a tragédií během silvestrovské noci. Jen v Berlíně loni na Silvestra museli hasiči likvidovat 400 požárů, zažehnutých pyrotechnikou, lékaři ošetřovali pět těžkých a desítky lehkých zranění. Milovníci zvířat také slyší na to, že pyrotechnika ubližuje zvířatům. „Obecně platí, že silvestrovská kanonáda nevyvolává u zvířat jenom stres, ale mnoho jich přímo zabíjí. Stovky a tisíce jich každoročně umírají, například na následky infarktu, abychom my mohli slavit,“ uvedl pro stanici Deutschlandfunk Derk Ehlert, expert na divoká zvířata z odboru životního prostředí berlínského magistrátu.

Tato negativní kampaň vůči účinkům silvestrovského veselí vede stále více radnic k tomu, že se pyrotechniku na Silvestra snaží alespoň omezit. Zákaz odpalování raket a bomb v historickém centru platí už například v Kolíně, Stuttgartu, Dortmundu, Düsseldorfu, Hannoveru nebo Mnichově. I v Berlíně se letos nebude smět „střílet a odpalovat“ například v okolí Branderburské brány. Zakázat rachejtle kompletně v celém městě, natož třeba v celém Německu, ale údajně podle současné německé legislativy nelze. Ministr vnitra Horst Seehofer sice už přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by městům umožnil podobné zákazy vydávat, s jeho možnou platností se ale počítá nejdříve na konci roku 2021.

Vedle snahy o restriktivní opatření si ale řada měst (i podnikatelů) všimla, že rostoucí odpor proti „rachejtlím“ nabízí i značný marketingový potenciál. Například rakouské městečko Enns se už desátým rokem za sebou snaží prezentovat jako ideální místo pro silvestrovské oslavy pro všechny, kteří chtějí přivítat nový rok bez obav o své zdraví i bezpečnost. „Nejde o to, že by na Silvestra bylo úplné ticho. Na ulicích celou noc hrají kapely, pořádáme soutěže, restaurace i obchůdky jsou otevřené až do rána. Jen pyrotechnika, spojená s nadměrným hlukem, prostě chybí,“ řekla už dříve autorovi tohoto článku ředitelka turistické centrály v Ennsu Gaby Pilsová.

Takzvaný „Silvestr bez pyrotechniky“ láká do městečka každý rok tisíce turistů, mezi nimi i rodiny s dětmi a majitele psů. „U nás totiž nemusejí mít strach, že děti už odpoledne šlápnou na nějakou nevybuchlou rachejtli nebo se zraní o střepy,“ tvrdí Pilsová. Marketingového potenciálu rostoucí armády lidí, odmítajících příliš hlučné Silvestry, si začíná všímat i obchod. Stanice Deutschaldfunk cituje například Simone Bergerovou, majitelku jednoho hobbymarketu v Severním Porýní-Vestfálsku, která se už loni rozhodla neprodávat žádnou pyrotechniku. A to i přesto, že o ni byl každý rok mezi zákazníky velký zájem.

„Sice jsme opravdu přišli o část obratu, ovšem na druhou stranu se o nás začalo psát na všech sociálních sítích, udělalo nám to obrovskou reklamu. Zejména milovníci zvířat nám dodnes posílají děkovné dopisy,“ tvrdí Bergerová.

SDÍLET