Situace v Idlibu je tragická, tvrdí Červený půlměsíc. Statisíce uprchlíků nutně potřebují pomoc

V severosyrské provincii Idlib ve 400 uprchlických zařízeních žije na 800 000 osob. Situace v regionu je tragická. Naprostá většina uprchlíků žije v provizorních obydlích a je zcela závislá na humanitární pomoci. Podle agentury AFP to dnes řekl vedoucí představitel tureckého Červeného půlměsíce.

„Situace v provincii Idlib je bohužel obrovskou tragédií,“ prohlásil šéf tureckého Červeného půlměsíce Kerem Kinik a dodal, že většina ze 400 uprchlických táborů disponuje pouze provizorním obydlím. „V táborech nemohou nic vyrábět, jsou zcela závislí na zahraniční pomoci,“ dodal.

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

Turecká armáda minulý týden do Idlibu vyslala konvoj desítek vojenských vozidel. Cílem kroku podle Ankary je dohlédnout, aby v regionu platila bezpečnostní zóna, na níž se v kazašské metropoli Astaně domluvili představitelé Ruska, Íránu a Turecka.

Většinu Idlibu kontroluje džihádistická aliance Tahrír aš-Šám (dříve An-Nusra) , která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Humanitární pomoc do všech částí Idlibu tak bude možné dopravit teprve poté, co budou teroristické skupiny z této provincie vytlačeny, řekl Kinik. Turecký Červený půlměsíc v současné chvíli společně s OSN už humanitární pomoc v Idlibu poskytuje, v budoucnu ale pomůže nejen s dodávkami potravinové pomoci, ale také se znovuvybudováním škol, nemocnic, obytných domů a dopravních komunikací, dodal.

Tajemství nevěsty džihádu: Podívejte se, co ukrýval notebook manželky bojovníka IS

Turecká vláda v syrské občanské válce podporuje rebely, kteří se od roku 2011 snaží svrhnout režim syrského prezidenta Bašára Asada. Čím déle konflikt trvá, tím více je však podle AFP Ankara ochotna jednat o možných řešeních s Moskvou, která režimu v Damašku poskytuje vojenskou podporu, jež výrazně změnila poměr sil na bojišti.

V brzké době se podle Kinika představitelé tureckého Červeného půlměsíce setkají se svými syrskými protějšky. Společným cílem bude zajistit, aby v celé Sýrii měli civilisté přístup k humanitární pomoci.

SDÍLET
sinfin.digital