Skutečný příběh Edwarda Snowdena. Jedna lež vedle druhé

Ze všech lží, které Edward Snowden vypustil od svého útěku do Ruska v roce 2013, je nejvíce provokativní ta, že se nechtěl zaplést do špionážních her. Píše to v deníku Wall Street Journal Edward Jay Epstein, který brzy o bývalém zaměstnanci tajných služeb NSA a CIA vydá knihu věnovanou právě Snowdenovu případu (How America Lost Its Secrets: Edward Snowden, the Man and the Theft)

Snowden ukradl citlivá data v květnu 2013, pokud budeme vycházet z obvinění žalobců, která přišla o měsíc později. Tehdy devětadvacetiletý IT specialista působil jako zaškolující se analytik u firmy Booz Allen Hamilton, jež pracovala pro tajnou službu NSA na Havaji. Šest týdnů po svém nástupu do práce se Snowden v zaměstnání neobjevil a omluvil se, že je v nemocnici, kde jej vyšetřují kvůli epilepsii.

Užiteční idioti

Tato výmluva nebyla pravdivá, protože Snowden vůbec nebyl na Havajských ostrovech, ale v Hong Kongu. I s daty, která odcizil z NSA. To ovšem nebyla jediná lež, již pronesl. Během Epsteinova vyšetřování vyšlo najevo, že Snowden lhal opakovaně, přičemž nepravdy zaznívají i ve filmu Olivera Stonea „Snowden“, který měl premiéru v loňském roce.

Může Snowden nakonec skončit v USA?

Krátce po příletu do Hong Kongu se Snowden setkal s americkou dokumentaristkou Laurou Poitrasovou, žijící v Berlíně, a blogerem Guardianu Glennem Greenwaldem. Oba patří mezi kritiky NSA, přičemž Snowden byl s oběma čtyři měsíce před svým útěkem v kontaktu pod přezdívkou Citizen Four (Občan číslo čtyři) a zásoboval je ukradenými materiály.

U dvou z nich je požádal, aby je použili ve svých prvních článcích. Jedním z nich byl slavný příkaz tajných služeb telekomunikační společnosti Verizon, aby předávala NSA vyúčtování svých klientů. Druhým dokumentem byla prezentace, která popisovala, jak sledovat internetovou komunikaci prostřednictvím programu Prism.

Informace byly publikovány 5. a 6. června 2013, přičemž je doprovázelo video, v němž Snowden odhalil svojí identitu. Tehdy tvrdil, že odcizil pouze dokumenty, které ukazovaly na nepravosti NSA, a že všechny předal novinářům. Vyšetřování Pentagonu a NSA ovšem dospělo úplně k jiným závěrům. Podle zprávy, která byla odtajněna teprve 22. prosince loňského roku, Snowden ukradl 1,5 milionu nejrůznějších dokumentů. To je dokonce více, než byla NSA původně ochotna připustit. Novinářům přitom bývalý zaměstnanec NSA a CIA předal jen zlomek materiálů.

Lepší než SSSR

Vyšetřování rovněž odhalilo, že drtivá většina dokumentů neměla s „nepravostmi“ vůbec nic společného a šlo převážně o vojenská tajemství. To při výslechu v březnu 2014 připustil i generál Martin Dempsey, který se na vyšetřování podílel.

Trump má evidentně lepší vztahy s Ruskem než Obama

Nejvíce šokující ale není množství ukradených dokumentů, ale stupeň utajení, který se Snowdenovi podařilo prolomit. Jde konkrétně o dokumenty označené stupněm číslo 3, které se například Sovětský svaz snažil neúspěšně získat od roku 1952. Snowden přitom nijak nepopírá, že do NSA přišel především krást. V rozhovoru pro hongkongský deník South China Morning Post z června 2013 tvrdí, že potřeboval takovou práci, která mu umožní získat přístup k tajnému seznamu počítačů, jež NSA sleduje po celém světě. A evidentně se mu to povedlo.

Dva týdny po zveřejnění odhalujícího videa Snowden odletěl z Hong Kongu do Moskvy, kde získal ochranu ruské vlády. Úplně se přitom přestalo hovořit o tom, kde ukradené dokumenty skončily, protože u novinářů to rozhodně nebylo. Sám přitom tvrdil, že neměl v úmyslu odjet do Ruska, ale byl tam zadržen na své cestě do Latinské Ameriky na požadavek americké vlády.

Aeroflot na scéně

„Jsem v exilu. Moje vláda mi úmyslně zrušila platnost mého pasu a nechala mě v exilu,“ uvedl v říjnu 2014 v rozhovor pro Nation. Podle něj mu vláda zrušila pas ve chvíli, kdy odletěl z Hong Kongu, aby jej předhodila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ani to ovšem není pravda.

Spojené státy Snowdenův pas zneplatnily už v době, kdy byl v Hong Kongu. Sám přitom musel vědět, že americká vláda jej bude pronásledovat. Obviněn byl již 14. června 2013. To vše ukazuje na přímé zapojení ruské letecké společnosti Aeroflot, již kontroluje ruský stát. Aeroflot Snowdenovi umožnil, aby se dostal do letadla mimo pasovou kontrolu. A to neměl ani ruská víza.

Hrozí kvůli střelbě v Istanbulu větší diplomatická krize?

Po příletu do Moskvy byl Snowden z letadla odveden za přísných bezpečnostních opatření. Nic z toho by se nestalo, pokud by k tomu Putin nedal svolení. Sám ruský prezident přitom na tiskové konferenci v září 2013 přiznal, že pronásledovaný Američan se setkal s ruskými představiteli už v Hong Kongu.

Tehdy mu pomohli i lidé kolem WikiLeaks (ty mimochodem Obamova administrativa viní z napomáhání ruským tajným službám), kteří zarezervovali pro Snowdena několik letů z Hong Kongu, aby zmátli tajné služby. Zakladatel WikiLeaks navíc poslal svojí zástupkyni Sarah Harrisonovou, aby za Snowdena uhradila všechny výdaje. Přílet do Moskvy tak nebyla žádná náhoda, ale pečlivě připravená akce.

Ruské zdroje promlouvají

Současný hrdina filmu Olivera Stonea od roku 2014 (rozhovor Vanity Fair) tvrdí, že všechny ukradené materiály zničil ještě před přistáním v Rusku. To je rovněž lež. Franc Klincevič, který byl v době Snowdenova útěku členem bezpečnostního výboru Dumy (ruského parlamentu) v červnu loňského roku v rozhovoru pro rozhlas NPR uvedl, že „Snowden se samozřejmě o informace podělil, protože to přece tajné služby dělají“.  

Druhým vysoce postaveným Rusem, který odkryl pozadí Snowdenova útěku, byl Anatolij Kučerena, prominentní ruský právník a osobní přítel Vladimira Putina. Tehdy působil jako prostředník mezi Snowdenem a ruskými úřady a rozhovoru pro televizi Russia Today přiznal, že novináři získali jen některé dokumenty, ale existují i další, které nebyly dosud zveřejněny.

Proč se mladí přidávají k Islámskému státu? Přečtěte si zpověď jednoho z nich

To mimo jiné vysvětluje skutečnost, proč se některé informace NSA začaly objevovat v médiích až po příjezdu Snowdena do Moskvy. Mimo jiné údaje o odposlouchávání telefonu německé kancléřky Angely Merkelové americkou tajnou službou. Další část dokumentů NSA byla zveřejněna prostřednictvím serveru WikiLeaks.

Epstein při tvorbě nové knihy vyrazil v roce 2015 do Moskvy, aby se setkal s Kučerenou. Ten mu přitom potvrdil, že Snowden skutečně další materiály přivezl. Autor možná největšího zpravodajského úniku v historii rovněž tvrdil, že se nesetkal s nikým, kdo by zastupoval ruskou vládu nebo tajné služby. To je rovněž nesmysl, který vyplývá i z vyšetřování amerických tajných služeb. Nijak to koneckonců nepopírají ani sami Rusové.

Epstein se setkal s bývalými členy KGB, kteří tvrdili, že zaměstnanci ruských tajných služeb nemohli příležitost získat cenné informace promeškat . „Pokud existuje šance získat informace, oni je získají,“ připustil v rozhovoru s NPR Klincevič. 

SDÍLET
sinfin.digital