„Smyčka se utahuje a všichni vyšilují." Jak to vypadá v Bílém domě po klíčovém zlomu v ruské aféře?

Donald Trump musel mít včera pocit, že se probudil do své noční můry. Vyšetřovatel Robert Mueller obvinil v kauze ruského ovlivňování voleb několik lidí, kteří se angažovali v Trumpově prezidentské kampani. List The Washington Post zpovídal pod příslibem anonymity několik úředníků z Bílého domu a blízkých spolupracovníků hlavy státu, kteří popsali, jak „černé pondělí“ ve washingtonském sídle vypadalo a jaké jsou další plány prezidenta.

Trump se prý v pondělí podle informací The Washington Post probudil už před svítáním. Ihned si zapnul televizi, aby mohl sledovat komentáře a vyjádření expertů, které stanice nabízely už od časného rána. Podle blízkých spolupracovníků byl prezident při sledování znechucený a opakovaně k sobě volal své právníky. Jeho hněv prý dosáhl vrcholu, když sledoval na obrazovce bývalého manažera svojí kampaně Paula Manaforta, jak se jde sám udat FBI.

Útoky na Zemana jsou špína a eklhaft, týráme starého nemocného člověka, říká Zábranský

Vyšetřovatel Mueller nakonec kromě Manaforta obvinil i jeho spolupracovníka Ricka Gatese. Oba mají prý na svědomí dvanáct trestných činů včetně spiknutí vůči státu. Podrobnosti této zprávy ale Trumpa prý částečně uklidnily. Přestože se oba muži výrazně angažovali v prezidentské kampani, činy, ze kterých je vyšetřovatelé viní, se údajně staly už před jejich zapojením do Trumpova týmu. Prezident tuto úlevu vyjádřil i na twitteru. „Omlouvám se, ale tohle se stalo před lety, když ještě Manafort nebyl členem Trumpovy kampaně. Proč se radši nezaměříte na nepoctivou Hillary a demokraty,“ opakoval svou oblíbenou mantru vinící Clintonovou prezident. Pak ale přišla finální rána.

Obviněn byl i další Trumpův spolupracovník George Papadopoulos, který byl neplaceným poradcem kampaně pro zahraniční záležitosti. Vyšetřovatelé ho viní z toho, že křivě vypovídal na FBI o tom, kdy získal informace o kompromitujících materiálech na Hillary Clintonovou. Nejdříve tvrdil, že byl v kontaktu s člověkem napojeným na ruskou vládu ještě před svým zapojením do kampaně. Vyšlo ale najevo, že se s Rusy stýkal už jako člen Trumpova volebního týmu.

Koho mohou ohrozit další Muellerova obvinění? Podrobnosti najdete zde.>>>

Po tomto odhalení museli údajně právníci i vedoucí štábu Bílého domu prezidentovi doporučit, aby se na veřejnosti vyjadřoval uvážlivě a krotil své výroky na twitteru. Prezident si tak dle svědectví vyléval bezprostřední zlost hlavně na nich. Nálada v sídle prezidenta byla prý včera mrazivá a zádumčivá. Všichni prý přemýšlí, koho Mueller obviní příště. „Smyčka se utahuje a všichni vyšilují,“ popsal náladu nejmenovaný člen republikánské strany. Úředníky prý svírá strach také z toho, co všechno mohou obvinění Manaford a Gates prozradit, protože měli několik měsíců přístup k prezidentovi.

Trump se prý nechystá udělit Manafordovi a Gatesovi milost. „Ne, takový návrh nepadl a ani nepadne,“ ujistil prezidentův právní poradce Ty Cobb. Prezident se prý ani nechystá odvolat z vyšetřování Muellera, což mu pravomoci umožňují. Prezidentovi spojenci v republikánské straně ale plánují jiný postup a chtějí údajně zpochybnit Muellerovy metody.

Prezident se ale stále snaží udržet zdání klidu. Společně se svojí ženou připravují v Bílém domě haloweenskou výzdobu a těší se na koledníky, kteří přijdou koledovat už dnes večer.

SDÍLET
sinfin.digital