Sobotka jednal s iráckým protějškem o boji proti IS a poválečném návratu uprchlíků do země

O podpoře v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS), o humanitární pomoci i o možnostech spolupráce při poválečné obnově země jednal dnes český premiér Bohuslav Sobotka v Bagdádu se svým iráckým protějškem Hajdarem Abádím. Sobotka na návštěvu Iráku zavítal jako teprve druhý předseda vlády samostatné České republiky. V roce 2011 byl v této blízkovýchodní zemi tehdejší premiér Petr Nečas.

„Česká republika není jenom formálním členem (mezinárodní koalice proti IS), ale velmi aktivní členem,“ řekl Sobotka českým novinářům. Upozornil, že Irák je v posledním dvou letech největším dovozcem zbraní z Česka.

Kysilka: Příští ekonomická krize bude mnohem hlubší. Výbušninu máme, ale roznětka překvapí

Do blízkovýchodní země putovala například munice, samopaly či bitevníky L-159 ALCA. Právě pilotům a technikům, kteří se o tyto letouny starají, pomáhají dosud s výcvikem v Iráku tři desítky českých vojáků. „Bojujeme společně s Iráčany, s Kurdy proti Islámskému státu a snažili jsme se Iráku poskytovat maximální podporu,“ uvedl předseda české vlády.

Kromě vojenské podpory se snaží Česko podle Sobotky pomáhat také v humanitární oblasti. Česká pomoc se soustřeďuje na podporu lidí, kteří se v důsledku bojů ocitli mimo domovy. „Pomáháme dětem, pomáháme z hlediska vzdělávání, snažíme se zlepšit situaci těch lidí, kteří museli utéct před fanatiky z Islámského státu,“ řekl Sobotka. Ještě před jednáním poznamenal, že chce s Abádím i dalšími iráckými představiteli hovořit také o tom, co by Česko, ale i celá Evropská unie mohly udělat, aby vytvořily podmínky pro návrat iráckých uprchlíků.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Třetí linie spolupráce s Irákem se podle předsedy vlády týká budoucnosti: obnovy boji zničených oblastí. V ní vidí Sobotka značný potenciál pro uplatnění českých firem. „My jsme se do značné míry té šance už chopili,“ uvedl Sobotka.

Připomněl, že řada soukromých firem již s Irákem uzavřela významné obchodní dohody. Zatím to byly především zbraně, do budoucna by ale české firmy mohly spolupracovat s Bagdádem například v petrochemickém průmyslu. V této oblasti mají Češi na co navazovat: podle úřadu české vlády dodaly až 60 procent současných iráckých kapacit na zpracování ropy firmy z bývalého Československa.

SDÍLET
sinfin.digital