Sopka, která donutila spolupracovat Severní Koreu a Západ

Vapadá mírumilovně. Rostou tu borůvky, jsou tu nádherné prameny a poskytuje úžasný výhled na Nebeské jezero. Před tisícem let způsobila jeden z největších sopečných výbuchů, jaké lidstvo pamatuje. Teď donutila hrdé Severokorejce přiznat, že potřebují radu. Vedení země kvůli otřesům v posvátné hoře přizvalo i zahraniční návštěvu z nepřátelských států.

Pektusan je sopka, která stojí na hranici mezi Čínou a Severní Koreou. Když se před 1000 lety sopka probudila, byl to jeden z největších výbuchů, který lidská historie pamatuje. Pěticentimetrové kousky lávy tehdy dopadaly až na tisíc kilometrů vzdálené pobřeží Japonska. Když severokorejští vědci zaznamenali malá zemětřesení pod vulkánem mezi lety 2002 a 2005, velmi je to znepokojilo. Rozhodli se proto dění prodiskutovat se západními vědci, kteří mají s podobnými jevy více zkušeností, informoval server New York Times.

Výsledkem je jedinečná spolupráce s vědci, kteří pochází z nepřátelených zemí. V roce 2013 se setkali vulkanologové ze Spojených států a Británie společně se severokorejskými vědci, aby prozkoumali, co se v sopce děje. Snahy přinesly fascinující pohled do nitra dřímajícího obra, který kdysi pokryl prachem Korejský poloostrov.

Pektusan je pro Severokorejce posvátným místem. Cení si ji od té doby, co místo využil Kim Ir sen, zakladatel moderní Severní Koreji, ke guerillovým bojům v průběhu druhé světové války. Tvrdil také, že se tam narodil jeho následník Kim Čong-il.

Severokorejci uskutečňují poutě na posvátnou horu a studenti pochodují nahoru a zpívají písně. Sopka zaujímá důležité místo v historii země, vláda ji používá k propagandě a objevuje se na mnoha kresbách. „Proto bylo tak důležité pro Severokorejce sopku pochopit,“ řekl Clive Oppenheimer, vulkanolog z Cambridgské univerzity, který byl členem týmu.

Případný velký výbuch by měl na Severokorejce a jejich kulturu obrovský dopad. Spolupráce nebyla jednoduchá. Když chcete zkoumat sopku, musíte mít možnost se volně procházet po okolí, což byl v zemi problém. Vědce také oddělovala jazyková bariéra. Pomoci jim museli překladatelé.

SDÍLET
sinfin.digital