Španělskem otřásá politická krize. Rozbuškou se stal pokus Katalánců o nezávislost

Španělská policie provedla razii v redakci katalánského místního týdeníku kvůli podezření, že se podílí na přípravě tiskovin pro referendum o nezávislosti Katalánska. Hlasování plánuje regionální vláda na 1. října, Madrid se jeho konání ale snaží zabránit všemi prostředky a ústavní soud už referendum označil za neústavní. I většina Katalánců považuje plebiscit za nelegální, jak vyplynulo z průzkumu, o němž dnes informoval deník El País.

Sobotní razii v místním týdeníku El Vallenc ve městě Valls (katalánské provincie Tarragona) odsoudilo i sdružení katalánských novinářů a katalánský premiér Carles Puigdemont, který vyzval na pondělí k manifestaci za nezávislost na Španělsku. V pondělí tato autonomní oblast slaví Den Katalánska. Očekávají se protesty separatistů, ale i odpůrců odtržení od Španělska. Katalánci jsou totiž v této otázce rozdělení zhruba půl na půl, referendum odhlasovaly separatistické strany, které mají většinu v regionálním parlamentu.

Katalánští učitelé dostanou rychlokurz, aby poznali, zda jim ve třídě sedí islamista

Pětihodinová razie v týdeníku El Vallenc, jehož ředitele policie také předvedla k výslechu, souvisela podle listu El País s páteční razií v tiskárně v obci Constantí, která leží také v provincii Tarragona. Policie tam na příkaz prokuratury rovněž hledala materiál související s chystaným referendem.

Španělský ústavní soud už před více než rokem anuloval rezoluci katalánského parlamentu o referendu o nezávislosti, které je tak podle jeho výkladu nelegální. Posléze varoval, že za jeho uspořádání bude hrozit katalánským politikům trestní stíhání kvůli neuposlechnutí soudních verdiktů. Několik katalánských politiků už bylo potrestáno zákazem politické činnosti kvůli nezávaznému hlasování o nezávislosti z roku 2014. Katalánská vláda tehdy také původně chystala referendum, které ale změnila na nezávazné hlasování poté, co soud referendum označil za neústavní.

Nechci tu islám a jsem za xenofoba, politická korektnost je zabiják, říká zájemce o Hrad Hynek

Katalánská prokuratura tento týden obvinila členy regionální vlády a vedení parlamentu kvůli středečnímu schválení zákona o referendu. Zároveň vyzvala soud, aby upozornil média v Katalánsku, že se vystaví trestnímu stíhání, pokud zveřejní vládní reklamu na plebiscit. Podle listu El País už nyní o víkendu některá média vládní reklamu odmítly, konkrétně prý deník Ara.

Podle čtvrtečního průzkumu veřejného mínění pro deník El País považuje 56 procent Katalánců referendum o nezávislosti za nelegální. Méně kritičtí jsou lidé mezi 54 a 64 lety, z mladých do 34 let se proti konání referenda vyslovily dvě třetiny dotázaných.

SDÍLET
sinfin.digital