Španělsko je nové Řecko. Do země připlouvá třikrát víc migrantů než loni, vyloďují se vedle turistů na pláži

11. 08. 2017 • 13:17

Ještě před rokem mířily desetisíce migrantů na řecké ostrovy, dohoda Evropské unie s Tureckem ale běžence přinutila změnit své trasy, na což doplatila hlavně Itálie. V posledních měsících však stále větší počet člunů s migranty připlouvá také ke španělským břehům. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do země od začátku roku dorazilo třikrát víc migrantů než loni ve stejnou dobu. Španělsko by tak už letos mohlo v počtu připlouvajících migrantů předčit Řecko.

„Je možné, že Španělsko tento rok překoná Řecko,“ uvedl podle BBC mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Joel Millman. „Pokud ano, bude to velká změna,“ dodává.

Podle čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do země během letošního roku dorazilo 11 849, z toho 8 385 po moři. Za všech dvanáct měsíců loňského roku to přitom bylo 13 246 lidí. Španělsko je cílovou destinací především pro obyvatele západoafrických zemí, jako je Senegal, Gambie, Guinea nebo Pobřeží Slonoviny.

Symbolem zvyšujícího se počtu běženců připlouvajících ke španělským břehům se ve středu stalo video, kdy turisty procházející se na pláži Playa de los Alemanes u městečka Zahara de los Atunes šokoval člun narvaný běženci, kteří připluli přes Gibraltarský průliv.

„Předpokládáme, že některé ze změn jsou způsobeny skutečností, že je cesta do Španělska považována za bezpečnou cestu k pobřežím přes Maroko,“ vysvětluje Millman.

A zatímco Španělsko je pro běžence stále atraktivnější, migrace do Řecka je díky dohodě Evropské unie s Tureckem na ústupu – během letošního roku do země dorazilo 13 748 lidí, za celý loňský rok to přitom bylo 176 906 lidí. Španělsko je však stále daleko za Itálií, kam během letošního roku dorazilo 96 861 lidí.