Španělský ústavní soud anuloval katalánskou nezávislost. Její deklarace odporuje ústavě

08. 11. 2017 • 15:49

Španělský ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti, kterou 27. října schválil katalánský parlament. Odporuje podle něj španělské ústavě. Ze strany Madridu se jedná o další krok proti autonomnímu regionu a jeho bývalé vládě. Centrální kabinet v uplynulých dnech katalánskou regionální správu odvolal a jejím členům hrozí vysoké tresty za vzpouru. Madrid na 21. prosince vypsal regionální volby.

 

Ústavní soud již dříve rezoluci o nezávislosti Katalánska zablokoval. Jednalo se ale jen o její pozastavení s dočasnou platností.

Deklarace o nezávislosti navrhuje zahájit proces, který skončí vytvořením a schválením ústavy samostatné katalánské republiky. Dokument schválili v tajném hlasování na plenárním zasedání separatističtí poslanci, kteří měli v katalánském parlamentu většinu. Opozice hlasování bojkotovala.

Po schválení deklarace španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu převzala přímou správu Katalánska. Odvolala tamní vládu, rozpustila tamní parlament a vyhlásila volby v regionu na 21. prosince. Minulý týden pak španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu i vedení parlamentu ze vzpoury. Část exministrů je nyní ve vazbě.

Katalánští demonstranti dnes zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska. Kvůli stávce, kterou vyhlásila část katalánských odborů, jsou neprůjezdné i některé trasy do Francie. Podle katalánských úřadů je doprava ochromena na asi 60 místech a problémy byly i na hlavní barcelonské třídě Diagonal. V centru Barcelony se sešlo na protest proti zatčení příznivců separatismu několik tisíc lidí.¨

Konfederace katalánských svazů (CSC) vyhlásila stávku oficiálně ve snaze prosadit práva zaměstnanců, ale učinila to v době krize, kterou rozpoutaly snahy Katalánska o odtržení od Španělska. K výzvě CSC se připojily i separatistické strany a skupiny a požádaly stávkující, aby protestovali i proti uvěznění separatistických vůdců.