Spojené státy poděkovaly Česku za podporu úderu v Sýrii, Hrad ho odsoudil

ČTK, raz

15. 04. 2018 • 13:15

Spojené státy Česku poděkovaly za vyjádření podpory po náletu v Sýrii, kterým USA, Francie a Velká Británie trestaly použití chemických zbraní. .Ministr Martin Stropnický (ANO) o záležitosti v noci na dnešek telefonoval s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem Sullivanem, který také ocenil, že Česko má v Damašku ambasádu, která zastupuje i americké zájmy.

„Telefonicky jsem hovořil s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem J. Sullivanem, který mě informoval o detailech vojenské akce. Poděkoval za vyjádření podpory a ČR označil za spolehlivého spojence,“ uvedl Stropnický.

Jako nevyhnutelný označil včerejší ranní úder v Sýrii premiér v demisi Andrej Babiš, souhlasili s ním i další ministři a podobně se vyjádřily i ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. 

„Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Jenom pevně věřím, že Spojené státy, Francie a Velká Británie, jakož i celé mezinárodní společenství mají promyšleno, jak dál v Sýrii,“ řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu předseda Starostů Petr Gazdík. Zdrženlivější byli Piráti a ČSSD, kteří užití chemických zbraní rovněž odsoudili, zásah spojenců ale podle nich sám o sobě k vyřešení situace v Sýrii nepovede.

Skepticky se naopak k zásahu vyjádřil Hrad. „Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Zároveň osočil novináře a kritiky Zemana, že podporují válku. Odmítli ho také komunisté a SPD.

Sullivan v rozhovoru se Stropnickým podle ministra vyzdvihl význam toho, že zásah v Sýrii byl společnou operací spojenců a že reagoval na chemický útok v Dúmá. „(Sullivan) potvrdil, že závěry zpravodajských služeb USA jednoznačně prokázaly použití chlóru a sarinu v Dúmá, jak ostatně uvádí i zpráva WHO. Dodal také, že cílem byly přesně vytipované objekty, kde se chemické zbraně vyráběly či skladovaly a že mise splnila svůj účel, tj. že syrské chemické kapacity utrpěly citelný zásah. Tím bylo vysláno jasné varování všem, kdo by chtěli chemické zbraně nadále používat. Nejsou známy žádné ztráty na životech,“ uvedl Stopnický.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na možný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Rusko i Sýrie taková obvinění odmítají. Útok podpořilo i NATO. Syrská státní média jej označila za flagrantní porušení mezinárodního práva. Moskva akci spojenců odsoudila a svolala kvůli ní mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

SDÍLET