Stalin nebyl zločinec, myslí si polovina Rusů. K vraždám milionů lidí prý měl důvod

23. 05. 2017 • 14:28

Každý čtvrtý Rus si myslí, že stalinské represe byly odůvodněným politickým krokem. Vyplývá to z výzkumu nestátní sociologické agentury Levada. Počet Rusů, kteří represe považují za politický zločin, se za posledních pět let snížil z 51 na 39 procent. Až dvakrát více lidí (13 procent) neví, co se během událostí takzvané velké čistky dělo.

Podle průzkumu agentury se podstatně změnily názory lidí na to, zda by se o událostech 30. let 20. století mělo mluvit. Bezmála polovina respondentů uvedla, že „není třeba vrtat se v minulosti“. V roce 2012 to bylo asi 37 procent. Naopak 38 procent si myslí, že je potřeba o historii aktivně diskutovat. Před pěti lety takový názor přitom zastávalo 49 procent Rusů.

Třetina dotázaných uvedla, že lidské oběti byly opodstatněné především cíli a výsledky, kterých země za Stalina dosáhla rychleji. Devětačtyřicet procent respondentů si myslí, že represe není možné ospravedlnit.

Bezmála polovina Rusů nepovažuje Josifa Stalina za zločince, ještě v roce 2010 to bylo 40 procent. Počet lidí, kteří jsou přesvědčeni o opaku, se snížil z 32 na 26 procent.

Oběťmi takzvaného velkého teroru v Rusku se ve 30. letech 20. století stalo nejméně 12 milionů lidí. Země si události připomíná každý rok 30. října. Lidskoprávní organizace Memorial během vzpomínkových akcí organizuje událost s názvem Návrat jmen, jejíž účastníci předčítají jména obětí stalinských čistek.