Stamiliardová privatizace ropné Rosněfti. Zatčení ministra ji podle Putina nezastaví

Info.cz

Větší skandál v Rusku už dlouho neměli. Dosud nikdy si tamní bezpečnostní složky nepřišly pro ministra. Až do letošního listopadu. Někdejší šéf hospodářství Alexej Uljukajev padl do léčky vyšetřovatelů, následovalo obvinění z korupce a rychlý odchod z funkce. Jeho počínání podle vyšetřovatelů úzce souviselo s ropnou Rosněftí – státním gigantem, kterého chce Moskva částečně zprivatizovat.

Privatizace Rosněfti

Uljukajev v listopadu uvedl, že prodej 19,5 procenta akcií Rosněfti by měl vynést minimálně 748,3 miliardy rublů (295,5 miliardy Kč). Předpokládá se, že podíl ještě letos koupí sama Rosněfť a v prvním čtvrtletí příštího roku jej prodá soukromým investorům. (Zdroj: ČTK)

Rusko hodlá ještě v letošním roce prodat skoro pětinový podíl ve státní společnosti Rosněfť. Privatizaci státního majetku má přitom na starosti právě ministerstvo hospodářství. "Privatizační plány přehodnocovat nebudeme," řekl Putin.

Uljukajev byl zadržen kvůli podezření z přijetí úplatku dva miliony dolarů (přes 50 milionů Kč). Peníze měl dostat za pozitivní posudek k převzetí regionální společnosti Bašněfť firmou Rosněfť. Putin Uljukajeva krátce po zatčení zbavil funkce.

 

 

sinfin.digital