Šťastné a volební. Emoce před prezidentským kláním v exkluzivní reportáži INFO.CZ

Radka Zítková

Na nákupní třídě Mariahilfer se začínají rozsvěcovat girlandy s hvězdami, v obchodech se blyští vánoční výzdoba a nekončící dav lidí s taškami pospíchá z jednoho jejího konce na druhý – tak vypadá jeden břeh slavné ulice. Na tom druhém, na začátku vídeňské Muzejní čtvrti vládne úplně jiná atmosféra. Koledy tu přehlušují reproduktory s rakouským punkem. 

Je krátce po 14. hodině a z neoznačené dodávky, která už má to nejlepší léta za sebou, vylézá mladík se srolovanou bílou plachtou v ruce. Volá na kolegu, stoupá si na schůdek u zavazadlového prostoru a snaží se auto látkou zahalit. Moc se mu to nedaří. Právě upevněný konec transparentu se uvolňuje, vlajková loď demonstrace, která už měla být v plném proudu, se znovu sváží k zemi. Nápis F*ck Hofer se jim daří vyvěsit až napotřetí, možná napočtvrté.

Je jich tu asi padesát nebo šedesát, jen o něco víc než přihlížejících novinářů a policistů. Jsou mladí, odhodlaní, tak trochu neodbytní. Kolemjdoucím rozdávají jeden leták za druhým. Někteří patří k ultralevicové organizaci Neue Linkswende, jiní s ní pouze sympatizují, další tvrdí, že ani to ne. Rozumí si ale v jednom – jemně řečeno nemají rádi favorita voleb Norberta Hofera, prezidentského kandidáta Svobodné strany Rakouska.

Rakouské prezidentské volby. Proč by vás měly zajímat a co o nich potřebujete vědět?

„Hofer je ve skutečnosti z nacistického prostředí, nacistického původu,“ říká INFO.CZ organizátor akce David Heuser. V jedné ruce drží na dřívku připevněný plakát s žlutočerným heslem Kein Nazi in der Hofburg (žádného nacistu v Hofburgu – prezidentském sídle), v druhé letáky, které během rozhovoru dál čile rozdává. „O prezidentskou funkci se někdo takový nemá ucházet.“

Davidovou největší obavou je to, že Hofer v případě výhry rozpustí parlament a nechá vyvolat nové volby. Říká, že to je jediná moc, kterou rakouský prezident skutečně má a vedla by k ještě silnější pozici Svobodných. Na argument, že k předčasným volbám může na jaře příštího roku dojít i v případě vítězství Alexandera Van der Bellena, krčí rameny.  Dodává, že mu vadí i Hoferův postoj k migraci. „Pokud vyhraje, bude ještě těžší zbavit se fašistických organizací, které vypalují uprchlické tábory.“

K tomu se přidává i další z organizátorů, Američan rakouského původu Adam Baltner. Jeho praprarodiče odešli z Vídně v roce 1920, holokaustu na rozdíl od zbytku rodiny unikli. Adam ve volbách hlasovat nemůže, v aktivismu mu to ale nijak nebrání. „Tihle pravicoví populisti svádí všechno na uprchlíky, žádné řešení ale nenabízejí.“

David Heuser a Adam Baltner na sobotní demonstraci
Demonstraci odsoudil už před jejím začátkem předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. Od pochodu se distancoval také samotný tým Van der Bellena s odůvodněním, že „o nákupní adventní sobotě“ by mohl napáchat „hospodářské škody“. (Zdroj: ČTK)

„To se mi snad jenom zdá, co to zase je,“ mumlá si pro sebe žena okolo šedesáti let. Dál protest komentovat nechce a na otázku, koho bude volit, odpovídá „tohle ne“. Průvod míří dál do centra, v plánu má několik zastávek u sídel pravicových organizací. K větším potyčkám nedochází, občas jeho směrem jen něco zakřičí Hoferovi voliči. S novináři moc mluvit nechtějí, dvě dívky se santovskou čepicí INFO.CZ pouze říkají, že „Van der Bellen nic nezmění, Hofer ano.“ K rozhodování jim to prý stačí.

3147379:article:true:true:true

Čím blíže demonstranti krouží kolem oblasti vídeňských vánočních trhů, tím víc je na tvářích kolemjdoucích vidět frustrace. Ve volební kampani už žijí téměř rok. První kolo prezidentské volby bylo v květnu, druhé se muselo opakovat, jeho první reparát se nakonec nekonal. Kampaně mají plné zuby, nic nového se nedozvídají. Na adresu levicové mládeže trousí poznámky typu: „proč už zase", „dejte už s tím pokoj".

Onen pokoj nacházejí právě ve víru punče, koled a dřevěných stánků. Tady volby znát nejsou. Jsou to asi jediná místa v Rakousku, kde co pár metrů nevisí žádný plakát kampaně, tedy až na ten Van der Bellenův u samotného vchodu na největší trh ve městě vedle vídeňské radnice. Projít se tu skoro nedá, slyšet je tu hojně i čeština. „To, že jsou volby, jsme si všimli na cestě sem. Tady to ale atmosféru nijak neruší,“ říká INFO.CZ Tomáš Chapčák z Prostějova.

Vídeň je pár hodin před hlasováním rozdělená na dva světy. Na ten volební a na ten adventní. Moc se nemíchají, podobně jako dva tábory prezidentských kandidátů. Jestli to volební neděle změní, tak docela jisté není. Kvůli chybám v předchozím hlasování si úřady budou dávat pozor, budou opatrnější, sčítání se tak může protáhnout až do úterý. Jisté je ale je jedno – Evropa Rakousko po dlouhé době nebývalé pozorně sleduje.

SDÍLET
sinfin.digital