Steinmeier jako německý prezident? V zemi je nejoblíbenější politik

ČTK

Info.cz

Na podpoře současného německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera se už dohodla i Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Šance na vítězství tak má tak v únorových volbách vysoké.

Na nástupci Joachima Gaucka se německá koalice dlouho nemohla dohodnout. Sociální demokraté v posledních týdnech prosazovali právě Steinmeiera, který je podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějším politikem v zemi. CDU s CSU chvíli zvažovaly vlastního kandidáta, teď ale definitivně potvrdily, že se za současného ministra zahraničí postaví.

Debaty o prezidentských kandidátech jsou v Německu velmi sledované i proto, že mohou hodně napovědět o vládní koalici na spolkové úrovni. Dnešní rozhodnutí se  tak dá interpretovat i jako souhlas s pokračováním velké koalice sociálních a křesťanských demokratů i po parlamentních volbách na podzim příštího roku.

V Německu prezidenta volí Spolkové shromáždění, v němž v únoru příštího roku zasedne 630 poslanců a stejný počet zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran nebude mít ve sboru 1260 volitelů většinu. Křesťanští demokraté budou mít 542 až 543 zástupců, sociální demokraté 386 až 388, Zelení 145 až 146, Levice 94, Alternativa pro Německo (AfD) 35 a svobodní demokraté 33. Zbylí volitelé připadají na menší strany.

Stávající prezident Gauck by neměl problém svůj post obhájit, protože se těší široké stranické podpoře. V létě ale oznámil, že se i kvůli svému věku nebude ucházet o další volební období.

sinfin.digital