Studentka dostala temná svědectví z Indů, kteří znásilnili. „Vůbec nechápou, co provedli, vyvolají ve vás soucit,“ říká

Znásilňování dívek je v Indii obrovským problémem. Studentka Madhumita Pandeyová nyní v rámci své dizertační práce nahlédla do myslí násilníků. Ve vězeňském komplexu Tihar v Novém Dílí vyzpovídala sto odsouzených. Informoval o tom server Washington Post.

Průzkum Pandeyové začal v roce 2013 jen několik měsíců po případu hromadného znásilnění a vraždy ženy nyní známé jako Nirbhaya (nebojácná). Její smrt vyvolala masové protesty Indů proti kultuře, v níž je znásilňování obrovský problém. Odborníci dokonce označili Indii za zemi s nejhoršími podmínkami mezi státy G20.

Muslimové v Barmě čelí brutálnímu vraždění a prchají. Su Ťij ustoupila tlaku a slibuje pomoc

„Myslíme si o nich, že jsou to monstra. Domníváme se, že žádná lidská bytost není schopná něco takového udělat,“ cituje list Washington Post Pandeyovou, která se rozhodla prozkoumat, co násilníky vede k jejich chování. Sepsala o tom svoji dizertační práci.

„Když s nimi pohovoříte, budete v šoku. Mají schopnost ve vás vyvolat soucit,“ pravila po rozhovorech se stovkou mužů ve věznici Tihar. „Oni absolutně nechápou, co znamená souhlas ženy. Slovo znásilnění pro ně nemá žádný význam.“

Zatímco v tazatelce vyvolali násilníci soucit, sami příliš lítosti nad svými činy necítí. Těch, kteří znásilnění litují, je méně než pět procent. Mezi odsouzenými jsou často málo vzdělaní lidé. Někteří z nich nedokončili ani základní školní docházku. Na školách navíc chybí jakákoli sexuální výchova a kvůli tradičním hodnotám se o sexu nebaví ani v rodinách.

„Rodiče neříkají slova jako penis, vagina, znásilnění nebo sex. Pokud to nepřekonají, jak chtějí vychovávat mladé kluky?“ diví se Pandeyová.

Dvaadvacetiletá studentka upozorňuje na případ vězně, kterého označila číslem 49. Ten byl o rok starší než ona a odpykával si desetiletý trest za znásilnění teprve pětileté holčičky. Hájil se, že ho dívka vyprovokovala.

Na rozdíl od většiny násilníků vinu cítil. „Zničil jsem jí život. Nyní už není panna, nikdo si ji nebude chtít vzít. Ale já to napravím, příjmu ji za ženu hned, jak mě propustí,“ prohlásil. Oběti bude v době, kdy ho propustí, 15 let.

Donald Trump si na vlastní oči prohlédl, co napáchala Irma. Váznoucí dodávky proudu ohrožují lidské životy

Rozhovory s vězni naprosto změnily pohled, jakým na pachatele znásilnění Pandeyová nahlíží. „Když jsem výzkum chystala, myslela jsem, že jsou to monstra. Teď je vnímám jako obyčejné lidi,“ uzavírá.

SDÍLET
sinfin.digital