Svatební revoluce v Tunisku: muži nemusejí kvůli muslimským nevěstám konvertovat, ženichem smí být i „bezvěrec“

Tunisanky muslimského vyznání se nyní mohou legálně provdat za nemuslimy. S odkazem na dnešní prohlášení tuniské prezidentské kanceláře o tom informoval zpravodajský server BBC. Dosud v zemi platil zákaz z roku 1973, podle kterého se Tunisanky muslimského vyznání nesmějí provdat za jinověrce. Prezident Kaíd Sibsí požádal vládu, aby zákaz zrušila.

Nemuslim, který si chtěl vzít za ženu Tunisanku, musel doposud konvertovat k islámu a příslušný dokument o tom předat úřadům jako důkaz.

Organizace na ochranu lidských práv proti zákazu dlouhodobě protestovaly a upozorňovaly, že je v rozporu se základním lidským právem na svobodný výběr partnera.

GLOSA: Přátelské setkání na Hradě. Zeman S Babišem se navzájem podrží, mluvčí dostal autogram

Tuniské zákony o právním postavení jednotlivce jsou v porovnání s dalšími zeměmi na Blízkém východě a v severní Africe považovány za progresivnější. Nicméně když v říjnu 2016 tuniský televizní moderátor ve svém pořadu řekl těhotné ženě, kterou od jejích 14 let znásilňovali členové její rodiny, aby se provdala za násilníka, který ji přivedl do jiného stavu, panovaly o pokrokovosti Tuniska pochyby.

SDÍLET
sinfin.digital