„Švejkovina“ vynesla do čela rakouské sociální demokracie marxistu. EU považuje za nejagresivnější vojenskou alianci, horší než NATO

Dva dny po volebním stranickém sjezdu musela rakouská sociální demokracie oznámit, že původně zvolený šéf strany Hans Peter Doskozil byl zvolen omylem a ve skutečnosti se stal předsedou jeho konkurent Andreas Babler (na úvodní fotce). Tímto neuvěřitelným přehmatem rakouští sociální demokraté jen podtrhli mizérii ve straně a zřejmě i další pád stranických preferencí. 

To, co se dnes stalo v rakouské sociální demokracii, nemá obdoby. Vedení SPÖ odpoledne narychlo svolalo tiskovou konferenci, v níž oznámilo novinářům neuvěřitelnou novinu. I když byl v sobotu na stranickém sjezdu v Linci většinou hlasů zvolen stranickým předsedou burgenlandský hejtman Doskozil, musí nyní předsednictví odevzdat svému původně neúspěšnému soupeři Andreasi Bablerovi.

Jak totiž vyšlo najevo při pondělním přepočítání hlasů, většina 52,7 % byla Doskozilovi přisouzena omylem. Ve skutečnosti je získal právě Babler.

Pikantní na celé události je ale především fakt, že tento zásadní omyl, způsobený údajně chybou při přepisu hlasů do tabulky, byl odhalen jen náhodou.

Volební komise totiž nemohla už po vyhlášení výsledků voleb najít jeden ztracený hlas (ten ale neměl na výsledek vliv), a proto se rozhodla raději všechny hlasy přepočítat. A při tom paradoxně odhalila, že 317 hlasů pro Bablera bylo přeneseno omylem do excelové tabulky ve prospěch Doskozila, zatímco Bablerovi bylo připsáno Doskozilových 280 hlasů. Nebýt toho, že komise hledala jeden ztracený hlas, stal se předsedou sociální demokracie ten prohrávající.

Po zveřejnění omylu se vynořila v Rakousku řada konspiračních teorií, Doskozil ale svou prohru nakonec uznal bez výhrad a přijal i omluvu od předchozí předsedkyně Pamely–Rendi Wagnerové, která se mu za chybu omluvila.

Obrat sobotního volebního výsledku ale neznamená jen výměnu osobností. Znamená také politický obrat rakouské sociální demokracie o 180 %. Doskozil byl vnímán jako muž středu s pravicově orientovanou migrační politikou. Chtěl mimo jiné přivést zpět voliče, kteří od sociální demokracie emigrovali k ultrapravicové Straně svobodných (FPÖ).

Skutečný nový šéf SPÖ, padesátiletý starosta městečka Traiskirchen v Dolním Rakousku Andreas Babler patří naopak k radikálně levicovému křídlu ve straně.

Pravice se tady vždycky střelila do vlastní nohy. A my musíme ukázat, že jsme v politickém zápase a nebojíme se ničeho, říká Zaorálek

sinfin.digital