Světoznámý bulvár i Disneyland. Teroristé chtěli ve Francii udeřit už za týden

Muži, které policie zatkla před několika dny, chystali útoky delší dobu. Jejich plány odkryly informace uložené v telefonu jednoho z nich.

Na útoky se chystali dlouhé měsíce a nevybrali si žádné malé cíle. Muži zadržení při raziích o víkendu a na začátku týdne podle policie chtěli udeřit už 1. prosince ve francouzské metropoli a v jejím okolí.

Na seznamu cílů bylo sídlo tajných služeb na pařížském předměstí, budova soudu, obchody na světoznámé Champs-Élysées i Disneyland na okraji metropole.

Policie se zjišťováním detailů neměla velkou práci. Vše vyčetla z telefonu jednoho ze zadržených. Server Politico s odvoláním na agenturu Reuters uvedl, že dva ze sedmi zatčených už jsou na svobodě. O koho se přesně jedná a jakými prostředky disponoval zatím není známo.

Vánoční trhy ve Štrasburku. Ovlivní je teroristická hrozba?

Výsledek dlouhodobé práce

Francouzský ministr vnitra v pondělí informoval o víkendových raziích v Marseille na jihu země a o ve Štrasburku na východě. Protiteroristické jednotky se podle něj případem zabývaly posledních více než osm měsíců a nakonec zasáhly v noci na neděli. Mezi zatčenými ve věku 29 až 37 let byli Francouzi, Maročané a Afghánci, uvedl ministr.

Výjimečný stav ve Francii

Po útocích loni v listopadu v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí, vyhlásila vláda ve Francii výjimečný stav. Po letošním červencovém útoku v Nice, kde zahynulo 86 lidí, byl výjimečný stav prodloužen o dalších šest měsíců. Premiér Valls nedávno řekl, že mimořádná opatření chce v lednu příštího roku znovu prodloužit o několik měsíců, a to zejména s ohledem na jarní prezidentské volby. (Zdroj: ČTK)
SDÍLET
sinfin.digital