Svobodně zvolený, předem odsouzený. Smrt prezidenta Mursího je koncem jedné epochy Egypta

Pavel Novotný

Zkolaboval u soudu a zemřel. Do egyptských dějin vstoupil jako první, zatím jediný a zřejmě na dlouhou dobu poslední (opravdu) demokraticky zvolený prezident. Muhammad Mursí (67), absolvent a pedagog káhirských i kalifornských univerzit, patřil k islamistickému Muslimskému bratrstvu, kterému jeho kritici přičítají ty nejfantastičtější zločiny včetně organizace migrační vlny do Evropy. Kdo byl Mursí a čím se egyptští bratři provinili?

Je horký srpen roku 2013. Na káhirském náměstí u mešity Rábaa al-Adavíja se shromáždil snad půl milion demonstrantů. Je krátce po páteční, hlavní muslimské modlitbě týdne. Můj průvodce Gamal mě přivádí k rakvi, v níž se na poslední cestu vydal Mahmúd Kemel. Zemřel v potyčce s vládními ozbrojenci kdesi na egyptské periferii. Mahmúd byl stoupencem prezidenta Muhammada Mursího. Stejně jako jeho příbuzní, kteří ho teď schouleni k mladíkovu rubáši oplakávají. Jeho matka z tribuny slibuje, že synova smrt nebyla zbytečná.

Přesně měsíc před touto scénou, tedy 3. července, armáda po obřích protestech sekularistů vyšla do ulic a Mursího sesadila. Lidé, kteří se kolem mě modlí, svačí nebo ve vedru prostě pospávají, se s prezidentovým pádem nesmířili. Jeho portréty jsou všude: v oblacích na balónech i na tričkách, odznacích a plakátech rozvěšených kolem náměstí. Za jedenáct dní přijedou uniformy a protestující rozeženou. Na ulici zůstane ležet – podle různých odhadů – 632 až 2600 mrtvých. Nebude trvat dlouho a nedávní vítězové voleb z Muslimského bratrstva budou vojáky postaveni mimo zákon, aby se nakonec dočkali cejchu teroristické organizace.

Tichá revoluce v arabském světě: Porodnost žen dramaticky klesá

sinfin.digital