Svobodní jezídští chlapci se vracejí k rodinám. S mozkem, který jim vymyl Islámský stát

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

04. 03. 2019 • 21:30

Jejich utrpení začalo před pěti lety, když jejich území zabrali bojovníci extremistického Islámského státu (ISIL). Ženy a dívky znásilnili, nebo zotročili. Chlapce nahnali do výcvikových táborů, kde z nich zamýšleli udělat bojovníky oddané radikálnímu pojetí islámu. Teď se (takřka) poslední z nich vracejí k příbuzným. Kurdští jezídové, vyznavači esoterického náboženství, které islamističtí otrokáři považovali za ztělesněné nepřátele muslimského Boha.

Mobile-rectangle-3

Je jim mezi deseti a patnácti roky. V zajetí Islámského státu strávili často pět dlouhých let. Jezídské děti. Teď se vrátily k příbuzným. Někteří neskrývali dojetí a radost, další zarazila přítomnost novinářů. Všech osmnáct mladých Kurdů ale může mluvit o štěstí: přežili a ve zdraví se dostali z poslední, miniaturní enklávy, které na hranici Sýrie a Iráku ovládají ozbrojenci ISIL. A která pod tlakem převážně kurdských jednotek dříve nebo později padne, což už je jasné.

„Zacházeli s námi vcelku dobře,“ řekl reportérovi agentury AP třináctiletý Milad Husajn. Když mu bylo osm, odtrhli ho radikálové od matky. A předali ho na výchovu rodině pravověrných budovatelů muslimské utopie v režii ISIL. Podobný osud připravili islamisté řadě jezídských chlapců, kteří prošli masivním islamistickým výplachem mozku. Susan Fahmyová z nevládní organizace Khalsa Aid proto tvrdí, že se malí jezídové budou z traumat islamistického zajetí vzpamatovávat zřejmě celé roky. Podle ní se někteří indoktrinovaní pubescenti pokoušeli spojit s bojovníky Islámského státu ještě rok po návratu domů, k jezídským příbuzným.

„Ano, opravdu se bojíme, že něco provedou. Jejich mysl poslední roky opravdu pečlivě formoval Islámský stát,“ potvrzuje Susaniny obavy Husní Murad, který se stejně jako jeho sestra a nositelka Nobelovy ceny míru Nadja angažuje při záchraně svých soukmenovců.

Kromě dětí se z posledního území státu, který ještě před několika lety zahrnoval třetinu Sýrie stejně jako Iráku, dostaly i zotročené Kurdky. Basíh bylo 38 let, když ji islamisté zotročili. Od té doby byla prodána celkem sedmnáctkrát. Její utrpení skončilo až letos, kdy konečně unikla z područí radikálů. Jeden z jejích majitelů, který měl švédské občanství, ji doma bez jídla zamykal na dlouhou dobu, po kterou odcházel na bojiště. Další bojovník ISILu, který na Blízký východ dorazil z Albánie, ji pro změnu navždy poškodil ruce, které ji podupal vojenskými botami. To kvůli tomu, že si dovolila protestovat, když zakoupil a domů přivedl devítiletou kurdskou otrokyni.

I Basíh přiznává, že má strach o své jezídské synovce, které si jako novodobé panoše vybral jeden z německých válečníků Islámského státu. Když je totiž kurdská teta jednou, ještě na území Islámského státu, pozvala ke společnému jídlu, její vlastní příbuzní s ní odmítli sedět u stolu proto, že je „nevěřící“. Basíh nevydržela a posměšně je okřikla: „Mlčte, vždyť patříte k nám. Takže jste také nevěřící!“ Mládencům tehdy bylo jen dvanáct, respektive třináct let.

Kurdové

Novodobá genocida jezídů začala v roce 2014, kdy bojovníci Islámského státu obsadili region Sindžár, kde tradičně sídlí příslušníci této etno-náboženské komunity. Včas před radikály utekly odhadem dvě stě tisíc jezídů, zbylé zajatce extremisté povraždili, či zotročili. Děti pak zhusta předali na výchovu k nábožensky prověřeným muslimským rodinám. Asi tři tisíce jezídů jejich příbuzní stále postrádají – jde o ty, kteří nebyli prokazatelně zabiti při náletech, v bojích, svými mučiteli či na útěku od nich. Nyní žije po celém světě dohromady nejvýše milion příslušníků této společnosti. Řada z nich díky tomu, že uprchli na Západ. V jejich složité víře se střetává islám a jeho mystická forma, tedy súfismus, s prvky hinduismu, judaismu, křesťanství stejně jako starých perských náboženství. 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1